Aktualności

5.04.2018 - Wywiadówka dla rodziców uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej

       Dnia 26 kwietnia 2018 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej.

Plan wywiadówki:

.

5.04.2018 - Wywiadówka dla rodziców uczniów klas IV - VII szkoły podstawowej i II gimnazjum

       Dnia 25 kwietnia 2018 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas IV - VII szkoły podstawowej i II gimnazjum.

Plan wywiadówki:

5.04.2018 - Wywiadówka dla rodziców uczniów klas III gimnazjum

       Dnia 11 kwietnia 2018 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas III gimnazjum.

Plan wywiadówki:

4.04.2018 - IV Powiatowy Konkurs Kreatywności – KREATYWNOŚĆ RZĄDZI

       28 marca br. sześcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w IV Powiatowym Konkursie Kreatywności – KREATYWNOŚĆ RZĄDZI, zorganizowanym przez Zespół Szkół w Barcinie. Tematem przewodnim konkursu była WODA. Zadaniem trzyosobowych zespołów było wykonanie dwóch zadań - rozwiązanie testu zawierającego ciekawostki o wodzie oraz przygotowanie wystąpienia, w którym należało opowiedzieć, co może zrobić grupa nastoletnich uczniów, by zmniejszyć i ograniczyć zanieczyszczenia wód. W opowiadaniu, jako rekwizyt, miała brać udział zbudowana przez drużynę (z podanych materiałów) jak najwyższa budowla, która miała utrzymać na sobie kubek z wodą wlaną do połowy jego objętości. Za udział w konkursie nasi reprezentanci – Olga Mazana, Martyna Grabianowska, Wiktoria Szymańska, Daria Wilk, Maja Wojcieszak i Dominik Strykowski (wszyscy z klasy IIaG) otrzymali dyplomy oraz długopisy i smycze do kluczy.

Tekst i zdjęcia: K. Sulecka

4.04.2018 - Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – językowego na najpiękniejszą kartkę wielkanocną w języku angielskim i niemieckim.

       27 marca 2018 został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – językowy na najpiękniejszą kartkę wielkanocną w języku angielskim i niemieckim, a 28 marca wręczyliśmy nagrody zwycięzcom.
Szczególnym wyzwaniem był ten konkurs dla uczniów klas IV – VI, którzy nie uczą się jeszcze języka niemieckiego, a należało ułożyć życzenia świąteczne nie tylko w języku angielskim, ale też niemieckim. Uczniowie poradzili sobie znakomicie.
Wszyscy uczestnicy zadbali o estetykę prac i poprawność językową.
Wyniki konkursu:

Klasy IV-VI SP

I miejsce – Kalina Nowaczyk – IV a
II miejsce – Zofia Zabłocka – IV b
III miejsce – Alicja Sudoł – V b
Wyróżnienie – Aleksandra Pawełczak – VI b

Klasa VII SP, Klasy II-III PG

I miejsce – Monika Pieczyńska – III b PG
II miejsce – Gracjan Głowski – III b PG
III miejsce – Aleksandra Kranz – II b PG
Wyróżnienie – Kinga Bąkowska – VII SP
Organizatorzy/komisja: nauczyciele języków obcych.
Główny koordynator: Wojciech Pilachowski.


Tekst i zdjęcia: Iwona Lubawa

4.04.2018 - Szkolny konkurs na bakbę wielkanocną

       Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, dzieci i ich rodzice wzięli udział w szkolnym konkursie na najciekawszy przepis na babkę wielkanocną zorganizowany przez naszą szkołę w Szelejewie. Nadesłano 27 przepisów, z których najlepsze okazały się autorstwa: Oliwiera Kubiaka. Kacpra Szewczyka oraz Julii Gaczkowskiej. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Aleksander Reweziński, Michalina Wesołowska, Agata Sobczak, Hubert Wojtaś, Marta Wysocka, Szymon Pieczyński, Wiktoria Mrówczynska, Sebastian Woszczyński, Natalia Hutek oraz Wiktor Ciemny. Wszyscy otrzymali formy do wypieku babki wielkanocnej wręczone przez wicedyrektor szkoły, p. Elżbietę Szybczyńską.

.

30.03.2018 - Życzenia świąteczne

      Pełnych pokoju, nadziei oraz rodzinnego ciepła 
Świąt Wielkanocnych z radosnym Alleluja
życzy:
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, 
Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie

28.03.2018 - Kartka wielkanocka 2018

       Tradycją w naszej szkole stał się konkurs na najciekawszą kartkę wielkanocną organizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej. W tym roku wpłynęło 28 prac uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum. Kartki wykonane były różnymi technikami – origami, quillingu (polegającą na tworzeniu ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej
i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru), wyklejane
z kolorowego papieru i kuleczek z krepy, rysowane kredkami oraz przeplatane.
Do wykonania kartek uczniowie użyli różnorodnych, ciekawych materiałów – kotków bazi, bukszpanu, słomy, ryżu, wstążek, cekinów, koralików, koronki, kolorowych piórek, siateczki
z sizalu, sznurka, brokatu, waty, filcu, pluszu oraz gotowych elementów z materiału (kwiatki)
oraz z pianki (kwiatki, jajeczka, kurczaczki i zajączki).
Podczas wyboru zwycięskich prac jury w składzie – pani Katarzyna Sulecka, pan Paweł Wesołowski i pan Marcin Kozłowski brało pod uwagę przede wszystkim wysiłek włożony
w wykonanie kartki, pomysłowość i kreatywność autora oraz estetykę pracy.
Za najciekawsze uznano kartki: OLGI PIASECKIEJ (kl.IIaG) i SEBASTIANA BEREŹNICKIEGO (kl.Va) – I miejsce ex aequo, KALINY NOWACZYK (kl.IVa)
i BARTOSZA KRANZA (kl.VIb) – II miejsce ex aequo oraz OLGI ROSIŃSKIEJ (kl.VIa)
i FILIPA ROZWARSKIEGO (kl.IVa) – III miejsce ex aequo. Wyróżnione  zostały prace: OLIWII RUTKOWSKIEJ (kl.IVa), MIKOŁAJA WOJTASIA (kl.IVa), ALICJI SUDOŁ (kl.Vb), KORNELII KILICHOWSKIEJ (kl.IIIaG) oraz GRACJANA GŁOWSKIEGO (kl.IIIbG).
Konkursowe kartki będą wysłane do instytucji i osób współpracujących ze szkołą,
a zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni wielkanocnymi upominkami.

Tekst i fotki: Katarzyna Sulecka

28.03.2018Paczka Wielkanocka - Szelejewo

       Jak co roku, uczniowie naszej szkoły zbierali pieniądze na przygotowanie paczek wielkanocnych dla osób samotnych z naszej gminy. Zebrano 216zł dzięki którym przygotowano siedem zestawów. Zostały one wręczone przez samych uczniów poszczególnych klas.

28.03.2018 - Konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę wielkanocną - Szelejewo

       W naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Wpłynęło 51prac wykonanych różną techniką. Kartki z życzeniami uczniowie i nauczyciele przekazali sympatykom szkoły, władzom Gminy Gąsawa oraz osobom samotnym. Wyniki konkursu:
I miejsce Kacper Szewczuk, IIIb
II miejsce Monika Tańska, Ia
III miejsce Gabriel Musiał, IIIc
Wyróżnienia: Wojciech Słodkowski, Fabian Berliński, Julia Gaczkowska, Lena Kupiecka. Julia Banasik, Huber Wojtaś.


28.03.2018 - Konkurs "Poezja i proza w języku angielskim"

       Zapraszamy uczniów klas IV-VII SP oraz II-III PG w Gąsawie do wzięcia udziału w konkursie Poezja i proza w języku angielskim. Regulamin w załączniku

Regulamin

21.03.2018 - Wiosenalia 2018

       Z okazji przypadającego dzisiaj pierwszego dnia kalendarzowej wiosny odbyły się w naszej szkole Wiosenalia 2018. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekuna pani Beaty Jeździkowskiej. Odbyły się wybory Pani Zimy i Pani Wiosny 2018. Jury w składzie: panie – Danuta Górna, Jolanta Superczyńska i Bożena Musielska oraz pan Maciej Mazur zdecydowało, że Panią Zimą zostanie Kornelia Kilichowska z klasy IIIaG, natomiast Panią Wiosną – Kamil Mróz z klasy VIa. Wiele śmiechu wywołał show „Twoja twarz brzmi znajomo”. Uczniowie wcielali się w polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Wystąpili – Wanessa Macioszek (kl.IVa) jako Margaret, Maciej Danelski (kl.IVb) jako Sławomir, Filip Nowicki z klasy Va jako Zenon Martyniuk, Wiktoria Wajs z klasy Vb jako Anita Lipnicka, Katarzyna Paś (kl.VIa) jako Sylwia Grzeszczak, Mateusz Mech (kl.VIb) jako Czadoman, Alicja Szczęsna z klasy VIIa jako Kamil Bednarek, Jędrzej Winiecki z klasy IIaG jako Ewa Farna, Wiktoria Strzyż z klasy IIbG jako Agnieszka Chylińska, Kinga Nowakowska (kl.IIIaG) jako Edyta Górniak i Aleksandra Lasecka (kl.IIIbG) jako Doda.
Jury w składzie – pani Agnieszka Kuleta, pani Agnieszka Adamczyk, pani Katarzyna Kuchta-Tomaszewska oraz pani Katarzyna Sulecka zdecydowało, że najlepiej zaprezentował się i tym samym show wygrał Maciej Danelski z klasy IVb. W nagrodę otrzymał symboliczny czek na 50 zł, na dowolny cel charytatywny. Podczas występu na bis Maciej i jego tancerze porwali publiczność, która spontanicznie dołączyła do tańca i śpiewu.

Tekst i fotki: p. Katarzyna Sulecka

20.03.2018 -  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

       15 – tego i 20 – tego marca uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych naszej szkoły udali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Wyjazdy odbyły się w ramach projektu „Promowanie innowacyjnej edukacji poprzez nauczanie eksperymentalne uczniów i rozwój zainteresowań uczniów w kierunku przedmiotów językowych i technologii informacyjno – komunikacyjnej”.
Uczniowie zwiedzili trzy wystawy stałe: „O Obrotach” - poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, „Rzeka” - nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmującą model rzeki od źródeł po ujście, „Idee” - najbardziej interdyscyplinarną wystawę Centrum Nowoczesności, łączącą nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki oraz dwie wystawy czasowe – „Kalejdoskop - przewrotne oko” i „Wszystko… jest liczbą”.
Uczniowie wzięli też udział w bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych pod nazwą „Glebowe zwierzaki”, przeprowadzonych przez pracowników Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w pracowni biologicznej.

Tekst: K. Sulecka

20.03.2018IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

       Dnia 17 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Gąsawie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koordynatorkami konkursu są nauczycielki języka angielskiego: Marta Nowaczyk i Iwona Lubawa.
Uczestnicy:
NSP Brzyskorzystew – KATARZYNA GOCLIK, opiekun: p. Tomasz Karaszewski
SP Dąbrowa – PAWEŁ GÓRSKI, opiekun: p. Violetta Stokfisz
SP Gąsawa – KACPER KOC, opiekun: p. Iwona Lubawa
NSP Gorzyce – MARTYNA SZCZUBLEWSKA, opiekun: p. Karina Frydryszek
SP Gościeszyn – MARCIN KLINGER, opiekun: p. Ewa Zabłocka
SP Janowiec Wlkp. – WIKTORIA GÓRSKA, opiekun: p. Halina Zawal
SP Laski Wielkie – ALEKSANDRA WYKRĘTOWICZ, opiekun: p. Małgorzata Helsztajn
SP Laskowo – WOJCIECH SKRZYPCZAK, opiekun: p. Joanna Utecht
SP Lubostroń – DAWID BORKOWSKI, opiekun: p. Emilia Motko-Kotlarek
SP Mamlicz – JĘDRZEJ KOSZUCKI, opiekun: p. Joanna Trzcińska
SP Rogowo – WIKTORIA KRYSZTOFIAK, opiekun: p. Anna Gize
SP nr 1 Żnin – JULIA KUREK, opiekun: p. Kalina Kończal

Wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani, a podium zajęli:
I – Katarzyna Goclik – SP Brzyskorzystew, opiekun p. Tomasz Karaszewski,
II – Aleksandra Wykrętowicz – SP Laski Wielkie, opiekun p. Małgorzata Helsztajn,
III – Wiktoria Górska – SP Janowiec Wielkopolski, opiekun p. Halina Zawal.
Komisja konkursowa: p. Marta Nowaczyk, p. Joanna Trzcińska oraz p. Tomasz Karaszewski.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy i dziękujemy za udział w naszym konkursie.
Ciekawostki:
* Reprezentacja wedle płci – fifty-fifty: 6 girls and 6 boys,
* w tym roku podium zajęły dziewczęta,
* klasę siódmą reprezentowało sześć osób, czyli połowa uczestników,
* klasę szóstą reprezentowało pięć osób,
* klasę piątą reprezentował jeden uczeń – nasz uczeń z Gąsawy, Kacper Koc – i w dodatku był blisko podium.
Spotkaliśmy się po raz dziewiąty. Z większością nauczycieli również widzieliśmy się po raz enty a nawet dziewiąty ;-) Dziękujemy Wam drogie Koleżanki i Kolego po fachu za Wasze zaangażowanie w przygotowanie Waszych uczniów do konkursu, a Rodzicom uczniów za wsparcie i wiarę w możliwości Waszych dzieci.
Za rok odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału!!!

Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Gminy w Gąsawie, a w szczególności patronowi naszego konkursu Wójtowi Gminy Gąsawa panu Błażejowi Łabędzkiemu, oraz Dyrektorowi SP w Gąsawie panu Jackowi Superczyńskiemu.


12.03.2018Rekrutacja dzieci

       Szanowni rodzice informujemy że od 12 marca 2018 r. trwa nabór dzieci do Oddziału Przedszkolnego w placówce w Szelejewie, do I klasy Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie oraz do klas sportowych (przyszłoroczne klasy IV)na rok szkolny 2018/2019. Wnioski do pobrania poniżej. Wypełnione dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 30 marca 2018 r. do godz. 15:00.

oświadczenie oddział przedszkolny
oświadczenie szkoła podstawowa
wniosek o przyjecie do przedszkola
wniosek o przyjecie do szkoły podstawowej
podanie o przyjęcie do klasy sportowe

12.03.2018III Szkolny konkurs recytatorski

       27 kwietnia 2018 r. o godz. 16:00 w naszej szkole odbędzie się III szkolny konkurs recytatorski. Zapraszamy.

REGULAMIN

12.03.2018 - Uregulowanie należności za obiady

       Prosimy o uregulowanie należności w kwocie 59,50zł za obiady do dnia 20 marca 2018 r.
Wpłaty należy dokonać u intendenta lub wicedyrektora w przypadku ucznia uczęszczającego do klas „0” – III w Szelejewie.

08.03.2018 - IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

       IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odbędzie się 17 marca 2018r o godzinie 10:00 w budynku Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie. Zapraszamy wszystkie zgłoszone szkoły.

01.03.2018III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919

       27 lutego 2018r w Szkole Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie odbył się finał III Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
Celem konkursu jest między innymi ukazywanie wkładu społeczeństwa w proces odzyskiwania niepodległości, rozbudzanie zainteresowań historią regionu i swojej rodziny w okresie Powstania Wielkopolskiego, zachęcanie uczniów do poznawania przeszłości w sposób uwzględniający związki pomiędzy historia regionalna i powszechną, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.
W finale konkursu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół w Lubostroniu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie, Zespołu Szkół Społecznych „Trójka” w Żninie, Zespołu Szkół w Barcinie, Szkoły Podstawowej nr1 im. dr Stanisława Krzysia w Barcinie, Zespołu Szkół w Łabiszynie, Szkoły Podstawowej w Słębowie i Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną, a w drugiej rozwiązywali test wiedzy.

Grand Prix za najwyższą liczbę punktów w obu konkurencjach zdobyła Zofia Drzewiecka z Zespołu Szkół w Barcinie. Kolejne miejsca w dwóch kategoriach wiekowych zajęli:
Gimnazjum i klasa VII SP
I miejsce Piotr Mielcarek Zespół Szkół Społecznych „Trójka” w Żninie
II miejsce Alicja Szczęsna Szkoła Podstawowa im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie
III miejsce Kamila Erdmann Zespół Szkół Społecznych „Trójka” w Żninie
Szkoła Podstawowa klasy IV-VI
I miejsce Katarzyna Erdmann Zespół Szkół Społecznych „Trójka” w Żninie
II miejsce Kacper Koc Szkoła Podstawowa im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie
III miejsce Maja Słowińska  Zespół Szkół w Łabiszynie

\Najciekawsze prezentacje wykonali:
Gimnazjum i klasa VII SP
I miejsce Zofia Drzewiecka  Zespół Szkół w Barcinie
II miejsce Julia Przybylak Zespół Szkół w Lubostroniu 
III miejsce Piotr Mielcarek Zespół Szkół Społecznych „Trójka” w Żninie

Szkoła Podstawowa klasy IV - VI
I miejsce Maja Słowińska  Zespół Szkół w Łabiszynie
II miejsce Remigiusz Jeździkowski Szkoła Podstawowa im Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie
III miejsce Zuzanna Dyduch Zespół Szkół w Lubostroniu 

Główny patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Gąsawa Błażej Łabędzki. Konkurs wsparli również Senator RP Robert Gaweł, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Bank Spółdzielczy „Pałuki” w Żninie, firma INTER-VAX ze Żnina oraz dyrektor gąsawskiej placówki Jacek Superczyński.
Stroną organizacyjną konkursu zajęły się nauczycielki historii Aurelia Grajek i Katarzyna Kuchta-Tomaszewska
Prace uczniów oceniało jury w składzie: Szymon Nowaczyk – pracownik MA w Biskupinie, Mirosław Sprenger pracownik Delegatury Instytutu Pamieci Narodowej w Bydgoszczy oraz dyrektor szkoły Jacek Superczyński.
Do 6 marca na terenie Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie można zapoznać się z wystawą „Droga Wielkopolan do Niepodległości”, która została udostępniona przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Foto: K. Sulecka

28.02.2018 - Rekolekcje wielkopostne

       W dniach od 5 marca do 7 marca 2018 r. odbędą się rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie.

Godz. 10:00 – 11:15     klasy II, III gimnazjum oraz klasy VI, VII szkoły podstawowej
Godz. 12:00 – 13:15     klasy I, II, III, IV, V szkoły podstawowej

dowozy

06.02.2018 - Ferie zimowe 12 – 23 lutego 2018 r. - harmonogram

I tydzień

termin

Imię i nazwisko nauczyciela

Nazwa zajęć

Godziny od - do

 

12 luty

 

Jeździkowski Marcin
Mazany Sławomir

Ciemnoczołowska Arletta
Lubawa Iwona

 

Treningi hokeja

 

Wyjazd do kina

 

9.00-15.00

 

8.00-13.30

 

13 luty

 

Jeździkowski Marcin
Mazany Sławomir

Kuchta-Tomaszewska Katarzyna

Kaczmarek Karol

 

Treningi hokeja

 

Prace dekoracyjne

Gameriada

 

9.00-15.00

 

9.00-13.30

9.00-13.30

 

14 luty

 

Jeździkowski Marcin
Mazany Sławomir

 

Treningi hokeja

 

 

9.00-15.00

 

 

15
luty

 

Jeździkowski Marcin
Mazany Sławomir

 

Treningi hokeja

 

 

9.00-15.00

 

II tydzień

termin

Imię i nazwisko nauczyciela

Nazwa zajęć

Godziny od - do

 

19 luty

 

Jeździkowska Beata
Kuleta Agnieszka
Starczewska-Gladyś Kamila

 

Wyjazd do kina 4D

 

8.00-14.30

 

 

20 luty

 

Augustyniak Katarzyna
Cichowicz Marcin
Jeździkowski Marcin
Mazany Sławomir
Mazur Maciej

 

Wyjazd na basen do Mogilna

 

        11.00- 15.00

 

 

04.02.2018 - Bal Karnawałowy 2018

       1 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Na balu obowiązywał temat „Kicz Party”. Zabawa w hali sportowej trwała do godziny 21.00, a o oprawę muzyczną zadbał DJ Arczi, czyli pan Artur Wojtasik. W czasie balu przeprowadzone zostały liczne zabawy i konkursy. Nad ich sprawnym przebiegiem czuwały hostessy: Kinga Nowakowska (3aG), Aleksandra Lasecka (3bG), Zuzanna Jakubowicz (2bG) i Kaja Wendland (2bG).
W konkursie na najliczniejszą klasę na balu zwyciężyły klasy – 7a (frekwencja 79%) i 3bG (frekwencja 83%). Konkurs na super kiczowaty strój karnawałowy, przy ocenie którego komisja brała pod uwagę: oryginalność stroju, poczucie humoru, pomysłowość w doborze ozdób, dopasowanie fryzury i makijażu oraz ogólne wrażenie estetyczne, wygrali: Jakub Adamczyk (6a), Kacper Musielski (5b), Miłosz Pilch (6b), Alicja Sudoł (5b), Szymon Wiechetek (4a), Alicja Gehrke (4b), Mikołaj Binkowski (4a), Klaudia Wendland (5a), Kinga Bąkowska (7a). W zabawie Kolorowanie w ciemno, najdokładniej napis z zasłoniętymi oczami pokolorowali – Szymon Wiechetek (4a), Maciej Danelski (4b) i Alicja Sudoł (5b). Najwyższą wieżę z klocków Lego zbudowała Julia Mataczyńska (6b). W konkursie „robotaniec” zwyciężyli: I miejsce – Alicja Szczęsna (7a), II miejsce – Marika Woźniak (5a), III miejsce – Kacper Koczorowski (4b), wyróżnienie – Szymon Podwysocki (2bG). W zabawie Znajdź i policz zwyciężyła Alicja Szczęsna (7a), która najszybciej odnalazła wszystkie wiszące na linkach czerwone poszewki od poduszek i je prawidłowo policzyła. W konkursie taniec z kotylionem (dziewczęta i chłopcy dobierali się w pary losowo, rozpoznawali się po tym samym kotylionie, następnie tańczyli w takt różnej muzyki) zwyciężyli: I miejsce – Zofia Sytek (5a) i Alan Pierzyński (4b), II miejsce – Klaudia Wendland (5a) i Patryk Murawski (3bG), III miejsce – Wanessa Macioszek (4a) i Michał Nowak (6a). W konkursie polegającym na jak najszybszym wypiciu przygotowanego napoju z kiwi i innych owoców wygrały Zofia Sytek (5a) i Michalina Janicka (2bG).
Królem i Królową tegorocznego Balu zostali: wśród uczniów szkoły podstawowej - Zofia Sytek (5a) i Jakub Adamczyk (6a),a wśród uczniów gimnazjum - Luiza Hyla (2bG) i Szymon Podwysocki (2bG).
Organizacją balu zajął się Samorząd Uczniowski pod opieką pani Beaty Jeździkowskiej i pana Marcina Jeździkowskiego oraz gazetka szkolna „Szpieg” pod opieką pani Agnieszki Kulety.

Tekst: Agnieszka Kuleta, Katarzyna Sulecka
Fotki: Katarzyna Sulecka, Jacek Mielcarzewicz

06.02.2018 - Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego

       W ramach projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole, dzieci klas I-III z oddziału szkoły w Szelejewie uczestniczą w dodatkowych zajęciach języka angielskiego. Podczas dodatkowej godziny, uczniowie realizują ciekawe projekty takie jak: opracowanie własnego menu i odgrywanie ról w restauracji, “Food around us”, gdzie dzieci szukały w swoim otoczeniu nazw anglojęzycznych na produktach a następnie opracowały plakaty z użyciem tych opakowań. Klasy tworzyły również własne językowe  gry planszowe w które następnie grały. Dodatkowa godzina języka jest dla nich szansą na mniej konwencjonalne i ciekawe zajęcia.

06.02.2018 - Wywiadówka dla rodziców klas III PG

       Dnia 8 lutego 2018 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas III gimnazjum.
Plan wywiadówki:

godz. 16:00 – spotkanie z rodzicami uczniów klasy III a,
godz. 16:30 – omówienie wyników próbnego egzaminu,
godz. 17:00 – spotkanie z dyrektorami szkół ponadpodstawowych.

04.02.2018 - "Czy słowem można zranić?!" program profilaktyczny

      1 lutego, dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającej przy Urzędzie Gminy w Gąsawie, odbył się w naszej szkole program o charakterze profilaktycznym pt. "Czy słowem można zranić?!", w którym zobaczyliśmy Jacka Musiatowicza i jego syna Michała.
Występ miał charakter koncertu rockowego, podczas którego Jacek Musiatowicz, opowiadając historię swojego życia, przestrzegał młodzież przed zgubnym wpływem używek, agresją słowną oraz przemocą w Internecie.
Warto dodać, że główny wykonawca to laureat nagrody Prezydenta RP za wybitną osobowość twórczą w roku 1997, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Kraszewskiego, autor tekstów do najnowszej płyty Patrycji Markowskiej, twórca muzyki do filmu "Historia Istotnej Victorii", który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festwialu w Berlinie.

Tekst: Danuta Górna
Foty: Katarzyna Sulecka

30.01.2018 - Koncert Kolęd w wykonaniu reprezentantów Gąsawskiej Orkiestry Dętej Pałuki.

      24 stycznia w hali sportowej naszej szkoły odbył siê Koncert Kolęd w wykonaniu reprezentantów Gąsawskiej Orkiestry Dętej Pałuki. Przed publicznością, którą stanowiły klasy IV-VI szkoły podstawowej zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich. Wystąpili: Alicja Genge (kl.VIIa), Kinga Bąkowska (kl.VIIa), Patrycja Koczorowska (kl.VIb), Kamila Winklewska (kl.IIIbG), Weronika Winklewska (kl.IIbG), Zuzanna Jakubowicz (kl.IIbG), Franciszek Nyka (kl.IIbG), Igor Superczyński (kl.VIIa), Szymon Podwysocki (kl.IIbG) oraz Aleksandra Wykrętowicz (kl.VII SP Laski Wielkie) i Brajan Wawrzyniak (kl.VI SP Laski Wielkie). Uczniów do występu przygotował, dyrygował i koncert poprowadził pan Jacek Jackowski. Koncert był promocją orkiestry, a jednocześnie zachętą dla innych uczniów, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności oraz talenty muzyczne i zasilić szeregi orkiestry.

Tekst i fotki: Katarzyna Sulecka

20.01.2018 - Wywiadówka dla rodziców klas IV-VII SP i II-III PG

       Dnia 24 stycznia 2018 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas IV - VII szkoły podstawowej i II gimnazjum.
Plan wywiadówki:

  1. godz. 1630 – spotkanie jedynek klasowych – sala nr 10,
  2. godz. 1700 – spotkanie w klasach z wychowawcami.

Wywiadówka dla rodziców klas III gimnazjum odbędzie się 8 lutego 2018 r. (czwartek) o godzinie 16.30.

20.01.2018 - Wywiadówka dla rodziców klas 0-III SP Szelejewo

       Dnia 25 stycznia 2018 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej.
Plan wywiadówki:

20.01.2018 - WOŚP - „Graliśmy” w Gąsawie

       26. Finał WOŚP odbył się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
W tym dniu kolejny raz z rzędu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie wyruszyli z charakterystycznymi puszkami na ulice Gąsawy. Kwestowali również w Gąsawskiej „Stodole” podczas finału WOŚP. W tym roku uczniowie SP wystąpili po raz pierwszy jako oddzielny sztab pod kierownictwem dyrektora szkoły p. Jacka Superczyńskiego. W rolę wolontariuszy wcielili się: Zuzanna Jakubowicz, Kornelia Kowalewska, Monika Danelska , Kinga Nowakowska ,Aleksandra Banasik,  Kaja Wendland, Alicja Strzemkowska,  Luiza Hyla, Alicja Szczęsna, Kinga Bąkowska, Oliwia Wojtasik, Izabella Banasik, Oliwier Kaczmarek, Miłosz Superczyński, Mateusz Sobolewski, Krystian Budzyński.
W tym roku pobiliśmy rekord. Zebrana kwota to 9702,14zł
Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” – powiedział Papież Franciszek. I za ten najmniejszy, najdrobniejszy gest miłości okazany tego dnia wolontariusze 29.Finału WOŚP wszystkim bardzo dziękują .

Tekst: p. Beata Jeździkowska

11.01.2018 - Próbne egzaminy gimnazjalne - plan dnia oraz odjazdy autobusów

W dniach 15 – 17.01.2018r. (poniedziałek, wtorek, środa) trzecie klasy Publicznego Gimnazjum piszą próbny egzamin gimnazjalny.
Klasy IV – VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum w dniach 15 – 17.01.2018 r. rozpoczynają lekcje o godz. 8:00
W poniedziałek i wtorek lekcje kończą się o godzinie 11:35. Odjazdy we wszystkich kierunkach o godzinie 11:50.
W środę lekcje kończą się o godzinie 12:10. Odjazdy we wszystkich kierunkach o godzinie 12:25.
W dniach 15 – 16.01.2018 r. (poniedziałek, wtorek) próbny egzamin rozpoczyna się o godz. 1150, a 17.01.2018 r. (środa) o godz. 12:20.
Uczniowie których autobusy odjeżdżają później mają obowiązek czekać na autobus w świetlicy. Zabronione jest przebywanie na terenie szkoły w czasie pisania egzaminów.

Obiady

15 – 16 stycznia 2018 r. (poniedziałek, wtorek) godzina 11:35 (po lekcjach) dla wszystkich uczniów zapisanych na obiady.            
17 stycznia 2018 r. (środa) godzina 12:10 (po lekcjach) dla wszystkich uczniów w zapisanych na obiady.

Odwozy w dniach 15 – 16.01.2018 r. (poniedziałek, wtorek) godzina 11:50

trasa I: Oćwieka, Bełki, Drewno
trasa II: Łysinin, Komratowo, Piastowo, Pniewy, Ostrówce, Annowo, Rozalinowo, Laski Wielkie, Laski Małe, Obudno, Chomiąża Szlach., Nowawieś Pałucka
trasa III: Biskupin, Gogółkowo, Godawy, Wenecja
trasa IV: Marcinkowo Górne, Dolne, Złotniki
trasa V: Szelejewo, Głowy, Ryszewko
Pozostałe kursy bez zmian.

10.01.2018 - Koncert 4 orkiestr dętych, świętujących 5 – lecie udziału w projekcie "Muza"

       6 stycznia 2018r. w hali sportowej w Gąsawie odbył się koncert 4 orkiestr dętych, świętujących 5 – lecie udziału w projekcie "Muza" : Strzelno, Mogilno, Wilczyn i Gąsawa oraz wibrafonisty Daniela Pradella. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia byli: Gmina Gąsawa, LGD Pałuki - Wspólna Sprawa oraz Stowarzyszenie Gąsawska Orkiestra Dęta. Koncert był inauguracją obchodów jubileuszu 10-lecia istnienia LGD Pałuki - Wspólna Sprawa. Załączamy zdjęcia z tego wydarzenia wykonane przez Mateusza Lewandowskiego.

23.12.2017 -  Życzenia świąteczne

„Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy,
że każdy wszystko usłyszy –
I sanie w obłokach mknące,
i gwiazdy na dach spadające.
A wszędzie to ufne czekanie…
Czekajmy – dziś cud się stanie…!”

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie
oraz wiele szczęścia w Nowym Roku
życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie

21.12.2017 - PODSUMOWANIE AKCJI „CHOINKA 2017”

       W dniu dzisiejszym w hali sportowej na świątecznym apelu nastąpiło podsumowanie Akcji „Choinka 2017”. Ta przedświąteczna akcja odbywa się w naszej szkole od 18 lat. Jej inicjatorką i główną organizatorką jest nauczycielka plastyki pani Katarzyna Kuchta-Tomaszewska. Akcja polega na wykonaniu przez uczniów szeregu świątecznych zadań – od przygotowania stroika, kartki bożonarodzeniowej, ozdoby choinkowej i figurki świątecznej, poprzez zredagowanie przez klasę życzeń świątecznych dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, a następnie ozdobienie nimi drzwi swoich sal lekcyjnych, udział w konkursie wiedzy o Bożym Narodzeniu, ustrojenie sali lekcyjnej w świątecznym stylu, do wykonania kolędy, pastorałki lub świątecznej piosenki.
Poszczególne konkurencje są oceniane przez jury, następnie punkty zdobyte przez uczniów są sumowane i wyłaniani są zwycięzcy. Tegoroczną Akcję „Choinka” w szkole podstawowej wygrały ex aequo klasy IVb – wychowawczyni pani Aurelia Grajek oraz VIb – wychowawczyni pani Katarzyna Kuchta-Tomaszewska, natomiast zwycięzcami w gimnazjum zostały klasy IIb – wychowawca pan Sławomir Mazany oraz IIIa – wychowawczyni pani Beata Jeździkowska.
Na apelu podsumowano także świąteczne konkursy, które odbyły się w naszej szkole – konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy oraz konkurs wiedzy o Bożym Narodzeniu w Polsce i w Niemczech (ich organizatorem był pan Wojciech Pilachowski), a także konkurs „Mikołajkowy worek zakrętek” i na najciekawszą kartkę bożonarodzeniową (ich organizatorem była pani Katarzyna Sulecka).

Tekst: p. Katarzyna Sulecka
Fotki: p. Jacek Mielcarzewicz 

21.12.2017 - III  POWIATOWY KONKURS WIEDZY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

       Ogłaszamy trzecią edycję konkursu historycznego o Powstaniu Wielkopolskim. Regulamin i karta zgłoszenia w załącznikach.

Regulamin
Karta zgłoszenia

20.12.2017 - KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ ROZSTRZYGNIĘTY!

       18 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą kartkę bożonarodzeniową, organizowanego w naszej szkole corocznie przed Świętami Bożego Narodzenia. W tym roku na konkurs wpłynęło 46 prac uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum. Kartki wykonane były różnymi technikami i przy użyciu różnorodnych materiałów – koralików, cekinów, brokatu, wstążek, sznurka, kolorowej wełny, tiulu, koronek, waty, kolorowej pianki plastycznej, filcu, kolorowych filcowych kulek, ozdobnego papieru, guzików, gotowych elementów – papierowych i drewnianych gwiazdek, śnieżynek, reniferków, bombek, choinek, klamerek, a także żywych gałązek świerkowych. Przy wyborze zwycięskich prac jury w składzie – pani Honorata Banasik, pani Izabela Mazur oraz pan Paweł Wesołowski brało pod uwagę ciekawy pomysł i inwencję twórczą autorów, wkład pracy oraz samodzielność przy wykonaniu kartki, a także jej estetykę. Ze względu na dużą ilość konkursowych prac, a przede wszystkim ich niepowtarzalność jury miało ogromny problem podczas wyboru zwycięskich kartek.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
SZKOŁA PODSTAWOWA:
I miejsce – OLIWIA DUSZYŃSKA (kl.VIa)
II miejsce – JULIA NATANEK (kl.IVb)
III miejsce – ALICJA SUDOŁ (kl.Vb)
Wyróżnienia otrzymali: MIKOŁAJ WOJTAŚ (kl.IVa), KATARZYNA PAŚ (kl.VIa), JAKUB ADAMCZYK (kl.VIa), REMIGIUSZ JEŹDZIKOWSKI (kl.VIa) i IZABELA BANASIK (kl.VIIa).

KLASY GIMNAZJALNE:
I miejsce – OLIWIA NATANEK (kl.IIb)
II miejsce – KORNELIA KILICHOWSKA (kl.IIIa)
III miejsce – KLAUDIA BRZUCHALSKA (kl.IIIb)
Wyróżnienia otrzymali: ZUZANNA JAKUBOWICZ (kl.IIb) oraz TOMASZ ADAMCZYK (kl.IIb).

Tekst i fotki: p. Katarzyna Sulecka – organizator konkursu

20.12.2017 - Finał akcji „PODZIEL SIĘ Z INNYMI”

       W listopadzie przeprowadzona została w naszej szkole przedświąteczna akcja „Podziel się z innymi”. Jej efektem było przygotowanie słodkich zestawów upominków oraz kartek świątecznych z życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi. Prezenty wręczone zostały osobom samotnym i starszym – podopiecznym Gąsawskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – 14 grudnia podczas wigilii zorganizowanej dla nich przez tę instytucję.

.

Tekst i fotki: K. Sulecka

08.11.2017 - Życie Leszka Białego w zarysie

       W listopadzie minęła 790. rocznica śmierci Leszka Białego, zamordowanego podczas odbywającego się w Gąsawie zjazdu książąt dzielnicowych. W niedzielę 3 grudnia podczas mszy w gąsawskim kościele grupa uczennic i uczniów z Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Gąsawie przypomniała o tamtych historycznych wydarzeniach, prezentując dla lokalnej społeczności inscenizację zatytułowaną „Leszek Biały-historia z legendą spleciona”. W przedstawieniu nakreślono w zarysie najważniejsze wydarzenia z życia władcy, zaczynając od jego dzieciństwa, a kończąc na niewyjaśnionym do dziś zamordowaniu księcia w okolicy Marcinkowa Górnego. Oprawę muzyczną zapewnił zespół składający się z muzyków ze Strzelna Inowrocławia i Gąsawy, wykonując "Mszę dla Zakonu Rycerskiego" oraz utwór pt. "Na śmierć Leszka Białego".

08.11.2017 - I TY możesz być świętym Mikołajem….

       Tradycyjnie , 6 grudnia , na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego, do naszej szkoły przybył na swoich śnieżnych saniach Mikołaj wraz ze swoim orszakiem . Tym razem towarzyszyły mu dwie urocze „Mikołajenki” i dwa słodkie Aniołki.
Już od rana słychać było charakterystyczny dźwięk dzwonka , który oznaczał , że „Święty” jest już blisko. Mikołaj „zajrzał „ w każdy kąt naszej szkoły , częstując wszystkich słodyczami .
Dzień ten był szczególny, gdyż na korytarzach można było dostrzec wielu Mikołajów i wiele czapek mikołajkowych. Od koloru czerwonego w oczach się roiło… Niektórzy uczniowie chyba nie mogli się doczekać Mikołaja , gdyż nie zdążyli się ubrać i w polarowych śpiochach do szkoły przybyli …     
        Jednym słowem działo się …. Wszyscy dobrze się bawili i obdarowywali się nawzajem prezentami: uśmiechem , miłym gestem i dobrym słowem .

07.11.2017 - "Mikołajkowy worek zakrętek 2017"

       6 grudnia nastąpił finał tegorocznej edycji konkursu „Mikołajkowy worek zakrętek” – na najcięższy worek plastikowych nakrętek. Jak co roku uczniowie nie zawiedli – uzbierali i dostarczyli do świetlicy ogromne ilości worków z zakrętkami. W sumie zebraliśmy 435,8 kg nakrętek!!!
         Organizator konkursu pani Katarzyna Sulecka, w imieniu rodziców 6-letniej Nadii z Gąsawy, dla której w tym roku zbieraliśmy zakrętki, bardzo dziękuje wszystkim klasom – uczniom, ich rodzicom oraz wychowawcom za aktywny udział w konkursie.
Ogłoszenie szczegółowych wyników konkursu i wręczenie nagród zwycięskim klasom nastąpi na apelu świątecznym, który odbedzie się 22 grudnia.

Tekst i zdjęcia: K. Sulecka

05.11.2017 - Konkurs historyczny “Leszek Biały i okres rozbicia dzielnicowego 1138-1320”

       28 listopada odbył się w naszej szkole konkurs historyczny “Leszek Biały i okres rozbicia dzielnicowego 1138-1320”. Tegoroczna edycja była szczególna, bo organizowana w 790 rocznice śmierci księcia Leszka. Jak w latach ubiegłych konkurs objął patronatem Wójt Gminy Gąsawa i Stowarzyszenie Leszka Białego z Godaw. Ponadto piękne nagrody książkowe dostarczyła Pani Anna Szymańska. Do konkursu zgłosiło się łącznie siedem szkół z powiatu żnińskiego ze Żnina, Barcina, Rogowa, Gościeszyna, Lasek Wielkich i Gąsawy. Każda szkoła mogła wystawić trzech zawodników. O godzinie 9.00 uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu, na który przeznaczono 45 minut. Następnie uczestnicy udali się na halę sportową, gdzie mogli obejrzeć przedstawienie poświęcone Leszkowi Białemu. W tym czasie jury sprawdzało prace konkursowe. Do części finałowej - ustnej mogło przejść po sześciu najlepszych uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
W końcowej klasyfikacji czołowe miejsca zajęli:

Poziom Gimnazjum:
I miejsce Piotr Mielcarek “Trójka” Żnin
II miejsce Eryk Konowalski PG Rogowo
III miejsce Kamila Erdmann “Trójka” Żnin

Poziom Szkoły Podstawowej:
I miejsce Katarzyna Erdmann “Trójka” Żnin
II miejsce Hubert Ratajczyk SP Gąsawa
III miejsce Julia Kluczewska SP Barcin

Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy albumy i pamiątkowe kubki.

Organizatorzy: Aurelia Grajek i Katarzyna Kuchta-Tomaszewska

05.11.2017 - Finał Województwa dziewcząt Szkół Podstawowych w Unihokeju

       W dniu 23.11.2017 w miejscowości Wielgie (woj kujawsko - pomorskie) odbył się finał Województwa dziewcząt Szkół Podstawowych w Unihokeju. Do turnieju finałowego awansowała nasza drużyna dziewcząt wygrywając trzy turnieje eliminacyjne które odbyły się w Gąsawie.

Do Turnieju Finałowego awansowały:
SP Lubiewo
SP Wielgie
SP Zbiczno
SP Toruń

Nasza drużyna dzięki bardzo dobrej grze i zaangażowaniu zdobyła tytuł WICE Mistrza Województwa Kujawsko Pomorskiego. Oto wyniki:
SP Gąsawa - SP Lubiewo 0:3
SP Gąsawa - Dobre 1:1
SP Gąsawa - SP Toruń 3:2
SP Gąsawa - SP Zbiczno 1:1
SP Gąsawa - SP Wielgie 4:0

Drużyna SP Gąsawa grała w następującym składzie:
Rosińska Olga
Paś Katarzyna
Dyro Aleksandra
Wielgosz Wiktoria
Koczorowska Patrycja
Pierzyńska Sandra
Szwarc Wiktoria
Orzechowska Aneta
Orzechowska Noemi
Wiśniewska Paulina
Szara Martyna 

opiekun: Marcin Jeździkowski

29.11.2017 - Historia splotła się z legendą – przestawienie o Leszku Białym

       W listopadzie 1227 roku w Gąsawie odbył się słynny zjazd książąt, któremu przewodniczył Leszek Biały, zamordowany podczas niego 23 lub 24 listopada. Z okazji 790. rocznicy tego wydarzenia uczennice i uczniowie naszej szkoły wystąpili w inscenizacji pt. „Leszek Biały – historia z legendą spleciona”. Przedstawili w nim w zarysie życie księcia Leszka.
Spektakl wyreżyserowały panie: Joanna Superczyńska i Adrianna Wierska, autorka scenariusza. Dekoracje zaprojektowała i wykonała pani Joanna Superczyńska.

W role wcielili się:
Zuzanna Jakubowicz (2b) – bajarka
Karol Hutek (2b) – książę Kazimierz Sprawiedliwy, ojciec Leszka Białego
Michalina Janicka (2b) – księżna Helena, matka Leszka Białego
Jakub Strzyż (4b) – mały Leszek Biały
Wiktor Lipiński (4b) – mały Konrad Mazowiecki
Tomasz Adamczyk (2b) – dorosły Leszek Biały
Dawid Molenda (2b)– sługa
Mariusch Krantz (2b) – Wincenty Kadłubek
Alicja Strzemkowska (2b)– wojewoda krakowski Mikołaj
Wiktoria Strzyż (2b)– biskup krakowski Pełka
Szymon Podwysocki – (2b) Goworek
Martyna Grabianowska – (2a) nieznana dziewczyna Leszka Białego
Aleksandra Kranz (2b)– Grzymisława, żona Leszka Białego
Agnieszka Grajek (2a) i Martyna Grabianowska (2a)– kumoszki krakowskie
Kaja Wendland (2b) – Władysław Odonic
Zuzanna Koc (2b)– Świętopełk
Franciszek Nyka, Marcin Juchniewicz, Mikołaj Szachta, Jakub Kalemba (wszyscy z 2b)– książęta piastowscy.

Obsługą techniczną zajęli się: Mateusz Sobolewski i Eryk Wyrwas z kl. 3a.

26.11.2017 - Dzień Pluszowego Misia w Szelejewie.

       Dla wszystkich młodszych uczniów w naszej szkole ostatnie dni były inne niż zwykle, a to za sprawą obchodzonego na całym świecie Dnia Pluszowego Misia. Już w czwartek wszyscy przynieśli do szkoły swoje najukochańsze pluszaki. Jako zadanie każdy uczeń miał wykonać portret swojego Misia lub innej maskotki. W każdej klasie dzieci wybrały trzy najlepsze prace, które rywalizowały ze sobą etapie szkolnym. I tak najciekawszymi okazały się rysunki:Filipa Sengera - I miejsce, Filipa Cichowicza - II miejsce, Leny Kupieckiej  - III miejsce, Adama Jeździkowskiego- wyróżnienie. Był to konkurs od początku do końca zrealizowany i oceniony przez dzieci ze szkolnego samorządu. Tego dnia każdy z nas mógł również zrobić sobie zdjęcie w budce fotograficznej, którą malowali uczniów na zajęciach świetlicowych. Z pewnością dzień ten będzie przez nas wszystkich miło wspominany.

Tekst i fotki: M. Nowaczyk

22.11.2017 -„Dziady – prawda o człowieku…”

       Wieczorem, 17 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 3a Publicznego Gimnazjum w Gąsawie oraz klasy 7 Szkoły Podstawowej wystawili inscenizację misterium obrzędowego - "Dziady cz. II".
Zebrani w gąsawskiej „Stodole” widzowie wysłuchali odwiecznych przestróg, wygłoszonych przez aktorskie dusze….  wyrazu żywej, ponadczasowej etyki człowieczeństwa: ten, kto nie żył na ziemi pełnią życia, nie był prawdziwym człowiekiem, nie cierpiał, nie kochał nikogo , był egoistą  - nie może osiągnąć szczęścia. 
W teatralną przygodę zaangażowali się: Weronika Pochylska , Monika Danelska, Oliwia Wojtasik , Izabela Banasik  ( Narratorki),  Alicja Szczęsna (Adam Mickiewicz, Guślarz) , Zuzanna Gwiazda, Aleksandra Banasik ( Widmo Złego Pana) , Mateusz Sobolewski ( Józio) , Julia Klim ( Rózia) , Wiktoria Laskowska ( Duch Dziewczyny) , Kinga Nowakowska , Kornelia Kowalewska ( Nocne Ptaki) , Adrianna Kledzik , Oliwier Kaczmarek , Kornelia Kilichowska, Patryk Wojtasik, Krystian Budzyński ( Guślarze) . W roli chóru wystąpili:  Jakub Bernd, Marietta Fletka, Martyna Kruzel, Jacek Nowak, Weronika Piasecka, Roksana Sikora, Julianna Szybczyńska, Łukasz Kurek, Kinga Bąkowska, Marcel Brzeziński, Adrian Franczak, Alicja Genge, Alan Jagodziński, Sergiusz Kaczmarek, Mikołaj Kilichowski, Michał Maciejewski, Ewa Modelska, Patrycja Natanek, Hubert Ratajczyk, Kacper Strykowski, Kacper Substyk, Maja Szybczyńska-Kazik, Roksana  Wendland, Oliwia Wojtasik, Joanna Woszczyńska . Całość dopełniły piosenki w wykonaniu Aleksandry Laseckiej, Kingi Nowakowskiej oraz Miłosza Superczyńskiego. Nad oprawą muzyczną czuwał Eryk Wyrwas i Igor Superczyński. Reżyserkami przedstawienia były nauczycielki języka polskiego : Kamila Starczewska – Gładyś i Beata Jeździkowska.
W ten listopadowy , deszczowy wieczór Gminne Centrum Kultury w Gąsawie zamieniło się w prawdziwy teatr. Młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco. Wielkie podziękowania dla tych młodych ludzi, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie tego spektaklu. Podziękowania należą się również rodzicom, za pomoc w przygotowanie strojów oraz dyrektorowi szkoły Panu Jackowi Superczyńskiemu za wielkie wsparcie i pomoc w organizacji przedstawienia.

Tekst: B. Jeździkowska
Zdjęcia: J. Mielcarzewicz

19.11.2017 - Happening „Dzieci przeciwko przemocy”

       16 listopada odbył się w naszej szkole Happening „Dzieci przeciwko przemocy” zorganizowany z okazji przypadającego 19 listopada Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W hali sportowej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy gąsawskich placówek oświatowych – Przedszkola Samorządowego, Zespołu Szkół Niepublicznych, Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej oraz Szkoły Podstawowej im. Wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich. Na imprezę przybyli też zaproszeni goście – Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki, sekretarz Gminy Gąsawa pani Natalia Nowakowska, koordynator happeningu z ramienia Urzędu Gminy pani Agata Rewezińska, radni Rady Gminy w Gąsawie, radni Powiatu Żnińskiego, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie oraz przedstawiciel policji.
            Prowadzący imprezę – Kinga Rosińska, Monika Pieczyńska i Patryk Murawski z klasy IIIb gimnazjum przybliżyli zgromadzonym historię ustanowienia i obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci oraz obchodzonego 20 listopada Dnia Ochrony Praw Dziecka. Następnie publiczność obejrzała przedstawienie okolicznościowe przygotowane przez aktorów Teatru EDU-ARTIS z Krakowa.
             Na apelu nastąpiło także ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach szkolnych na najciekawszy plakat związany z zapobieganiem i reagowaniem na przemoc stosowaną wobec dzieci. Nagrodami w konkursie były bony pieniężne w wysokości 150 zł (I miejsce), 100 zł (II miejsce) i 50 zł (III miejsce) dla każdej z placówek ufundowane przez Urząd Gminy w Gąsawie.
            Punktem kulminacyjnym happeningu było wyjście wszystkich na parkiet hali, stworzenie kręgu ze splecionymi rękoma i głośne wspólne zawołanie: „STOP przemocy!”.
            Uczniów do apelu przygotowała i nad sprawnym przebiegiem całego happeningu czuwała pani Danuta Górna – nasz szkolny pedagog.   
            Inicjatorem happeningów, które odbyły się w tym dniu na terenie wszystkich gmin powiatu żnińskiego i w których uczestniczyły dzieci oraz młodzież ze wszystkich szkół i przedszkoli, było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie.

Tekst: K. Sulecka
Zdjęcia: K. Sulecka i J. Mielcarzewicz

19.11.2017 -Wyniki szkolnego konkursu plastycznego na plakat – "dzieci przeciwko przemocy" zorganizowanego z okazji międzynarodowego dnia zapobiegania przemocy wobec dziec

       W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce – klasa VIa (wychowawca  pani Anna Maciejewska) – nagroda bon na 150 zł
II miejsce – klasa Vb (wychowawca pani Iwona Lubawa) – nagroda bon na 100 zł
III miejsce – klasa IVb (wychowawca pani Aurelia Grajek) – nagroda bon na 50 zł

W kategorii klasy VII szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum:
I miejsce – klasa VII (wychowawca pani Kamila Starczewska-Gładyś) – nagroda bo na 150 zł
II miejsce – klasa IIIa (wychowawca pani Beata Jeździkowska) – nagroda bon na 100 zł
III miejsce – klasa IIIb (wychowawca pan Marcin Cichowicz) – nagroda bon na 50 zł

Tekst i fotki: K. Sulecka

15.11.2017 -Zaproszenie na spektakl „Dziady – prawda o człowieku” na podstawie „II części Dziadów A. Mickiewicza”

15.11.2017 - Spotkanie z gościem, wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej - p. Romanem Kałużą - Wierzchosławskim.

       13 listopada gościł w naszej szkole były uczeń naszej szkoły, dziś wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej - p. Roman Kałuża - Wierzchosławski. Podczas spotkania z uczniami zaprezentował próbkę swej filmowej twórczości i barwnie opowiedział o pracy operatora filmowego. Młodzież obejrzała film dokumentalny poświęcony polskiemu architektowi Henrykowi Buszko i projektowi kompleksu zdrojowego w Zawodziu, a następnie wypytywała pana Romana o szczegóły jego pracy, zarówno dotyczące strony technicznej jak i atmosfery podczas kręcenia filmów. Gość dobrał film do prezentacji nieprzypadkowo. Pragnął uczulić młodych odbiorców na estetykę otoczenia i zachęcić w przyszłości o staranny i przemyślany dobór barw i form umieszczanych w najbliższym otoczeniu. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Sądzę, że dla sporej części słuchaczy było inspirujące i zachęciło ich do własnej kreatywnej pracy.
Panu Romanowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy i życzymy samych sukcesów w pracy i wspaniałych realizacji filmowych.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kuchta - Tomaszewska

15.11.2017 - Podziękowania za udział w akcjii „Europejskiego dnia przywracania czynności serca”

       Jeszcze raz dziękuję uczniom, nauczycielom wychowania fizycznego za przy łączenie się i zorganizowanie akcji „Europejskiego dnia przywracania czynności serca”. Poniżej podziękowanie dla szkoły od organizatorów.

Dyrektor Szkoły – Jacek Superczyński

  

13.11.2017 - Apel z okzaji Narodowego Święta Niepodległości

       10 listopada w przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody tego szczególnego dla wszystkich Polaków święta. Uroczystość szkolną swoją obecnością zaszczycił wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki. Przedstawienie okolicznościowe przygotowały klasy – VIb i VIIa pod czujnym okiem wychowawczyń – pani Katarzyny Kuchty-Tomaszewskiej i pani Kamili Starczewskiej-Gładyś. Uczniowie w bardzo ciekawy i obrazowy sposób zaprezentowali historię odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przenieśli zebranych w czasy, kiedy nasz kraj był pod zaborami, a Polacy dzielnie przeciwstawiali się zaborcom i walczyli o wolność w powstaniach narodowych.
W przedstawieniu nie zabrakło recytacji wierszy oraz śpiewu piosenek o tematyce patriotycznej i niepodległościowej. W pamięci wszystkich pozostanie również piękny taniec z białymi i czerwonymi wstęgami, wykonany przez dziewczęta z obu klas.
Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki w swoim krótkim przemówieniu wyraził zachwyt nad przygotowaniem uroczystości oraz zaprosił do uczestniczenia w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Natomiast dyrektor naszej szkoły pan Jacek Superczyński podziękował występującym uczniom i ich wychowawczyniom za przygotowanie przedstawienia oraz zachęcał wszystkich do wywieszenia w dniu Święta Niepodległości flagi państwowej, aby w ten sposób zamanifestować swój patriotyzm.
Na apelu nastąpiło także podsumowanie dwóch szkolnych konkursów. Pan Paweł Wesołowski ogłosił wyniki i wręczył nagrody za konkurs dla klas „Nasza biblioteka”, a pani Kamila Starczewska-Gładyś w zastępstwie za nieobecną panią Katarzynę Kuchtę-Tomaszewską nagrodziła uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie plastycznym „WOLNOŚĆ – PATRIOTYZM – OJCZYZNA”.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Sulecka 

13.11.2017 -PODSUMOWANIE KONKURSU „NASZA BIBLIOTEKA”

       Z okazji obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się w naszej szkole konkurs dla klas „Nasza biblioteka”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez klasę plakatu reklamującego bibliotekę szkolną oraz ułożeniu hasła promującego czytanie książek.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 2 listopada. Komisja konkursowa w składzie – panie Danuta Górna, Helena Górna, Katarzyna Sulecka oraz pan Paweł Wesołowski stanęła przed trudnym zadaniem wyboru najciekawszych prac. Plakaty klas były różnorodne, bardzo ciekawe, kolorowe i wykonane różnymi technikami – malowane farbami, rysowane kredkami, wyklejane fragmentami stron starych książek. W wykonanie prac uczniowie włożyli sporo wysiłku, wykazali się zdolnościami plastycznymi, wyobraźnią, kreatywnością
oraz pomysłowością w tworzeniu haseł.
Komisja zdecydowała, że w szkole podstawowej zwycięstwo należy się klasie VIb (wychowawca – pani Katarzyna Kuchta-Tomaszewska), a w gimnazjum klasie IIIb (wychowawca – pan Marcin Cichowicz). Przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je klasa Va (wychowawca – pani Adrianna Wierska) oraz klasa VIIa (wychowawca – pani Kamila Starczewska-Gładyś). Wręczenie nagród klasom odbyło się 10 listopada na apelu szkolnym z okazji Święta Niepodległości.

Tekst: p. Katarzyna Sulecka
Fotki: p. Paweł Wesołowski

13.11.2017 - Wyjazd do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

       W dniach 24 – 25.10.2017 roku 135 uczniów Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie udało się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Wyjazd odbył się w ramach projektu Promowanie innowacyjnej edukacji poprzez nauczanie eksperymentalne uczniów i rozwój zainteresowań uczniów w kierunku przedmiotów językowych i technologii informacyjno – komunikacyjnej”.
Po wejściu do zabytkowego budynku dawnego Młyna Richtera – jednego z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej, uczniów przywitał najdłuższy w Polsce model wahadła Foucaulta. To wizytówka Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Toruński model wahadła to 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie osiem kondygnacji. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie czterech stałych wystaw: „O Obrotach”: poświęconej idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”; „Rzeka”: nawiązującej do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmującej model rzeki od źródeł po ujście; „IDEE”: najbardziej interdyscyplinarnej wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedz, łączącej nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki; „To takie proste!”: wystawy obejmującej 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Jednym z najważniejszych czynników na tej wystawie jest kreatywność i innowacyjność zwiedzającego, który dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.
Na koniec uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w pracowni biologicznej na temat „Jak pracują nasze kości?” (uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) oraz „Sztuka fermentacji” (uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej oraz gimnazjum).

Tekst: A. Kuleta
Foto: J. Mielcarzewicz

10.11.2017 - 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości wywiesić flagę

       Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie.
Już od 2008 roku każdy pierwszoklasista w Gminie Gąsawa otrzymuje flagę narodową. Wywieszanie jej to okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Wszyscy obywatele mogą eksponować symbole państwowe, manifestując w ten sposób tożsamość narodową oraz przywiązanie do swojej Ojczyzny.
Zachęcam uczniów aby wspólnie z rodzicami na 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości wywiesić flagę.

Dyrektor Szkoły – Jacek Superczyński

08.11.2017 - Konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy

Regulamin

10.11.2017 - „ZOSTAŃ MIKOŁAJEM - WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE!” KONKURS DLA KLAS NA NAJCIĘŻSZY MIKOŁAJKOWY WOREK NAKRĘTEK

08.11.2017 - Wywiadówka dla rodziców klas IV - VII SP i II - III PG

Dnia 15 listopada 2017 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej i II-III gimnazjum.

Plan wywiadówki:
Godz. 16:00 – spotkanie rodziców klas sportowych w sali nr 6
Godz. 16:30 – spotkanie jedynek klasowych – sala nr 10
Godz. 17:00 – spotkanie w klasach z wychowawcami

04.11.2017 -Akcja "Podziel się z innymi"

       

02.11.2017 -Święto Niepodległości 11 Listopada 2017 r.

       

30.10.2017 -Inscenizacja na motywach „Przypowieści o synu marnotrawnym”

       Trzynaścioro uczniów z naszej szkoły, z klas: 6a i 7a, wystąpiło w inscenizacji napisanej na motywach „Przypowieści o synu marnotrawnym” z Ewangelii wg św. Łukasza. Młodzież przedstawiła efekty swoich przygotowań 29 października podczas mszy w gąsawskim kościele pw. św. Mikołaja.
W tym dniu minęło też 5 lat od dnia, gdy w kościele w Gąsawie funkcję proboszcza przejął ks. Piotra Gogolewskiego. Z tej okazji najmłodsi występujący - Iga Balcerzak i Paweł Chumeńczuk – wyrecytowali zadedykowany księdzu wierszyk.
W przedstawieniu wystąpili:
Alicja Szczęsna (7a) – jako syn marnotrawny
Jakub Adamczyk (6a) – ojciec
Oliwia Wojtasik (7a) – drugi syn
Wiktoria Szwarc (6a) – matka
Michał Nowak (6a) – zarządca
Kinga Bąkowska – sługa
Remigiusz Jeździkowski – fałszywy przyjaciel
Katarzyna Paś – oszustka I
Sandra Pierzyńska – oszustka II
Patrycja Natanek – przechodzień
Marcelina Danelska – bogaty gospodarz
Oliwia Duszyńska – narratorka I
Olga Rosińska – narratorka II

Obsługą techniczną zajęli się: Mateusz Sobolewski i Eryk Wyrwas.

Inicjatywa przygotowania inscenizacji na podstawie „Przypowieści o synu marnotrawnym” wyszła od pani Joanny Superczyńskiej. Scenariusz napisała pani Adrianna Wierska.

Fot. p. Jacek Mielcarzewicz

26.10.2017 - Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych

       Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie informuję, że na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, w uzgodnieniu z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców oraz  Samorządem Uczniowskim w roku szkolnym 2017/2018 wyznaczono dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w następujących terminach:

18.10.2017 - Nasi nauczyciele uczestniczyli w 18. PKO Poznań Maraton

       15 października w Poznaniu odbył się 18. PKO Poznań Maraton, który zgromadził na starcie prawie 7,5 tysiąca zawodników. Wśród biegnących byli nauczyciele z gminy Gąsawa: Agnieszka Adamczyk, Maciej Mazur, Marcin Jeździkowski i Robert Helsztajn.
Dla Agnieszki Adamczyk był to debiut w biegu maratońskim. Podczas biegu w Poznaniu gdzie biegło 1108 kobiet, Agnieszka Adaamczyk zajęła 734 miejsce z czasem 4 godzin i 41 minut. Dla Macieja Mazura i Marcina Jeździkowskiego, w tym roku był to już drugi maraton. Obaj na metę wbiegli na miejscu 1867 z czasem 3 godziny i 52 minuty. Robert Helsztajn pobiegł w Poznaniu swój szósty maraton (poprzednie biegał w Warszawie, poznaniu, Dębnie, Krakowie). Dla Roberta Helsztajna maraton w Poznaniu był czwartym maratonem w tym roku. Również w tym roku biegał w ultramaratonie GWiNT Ultra Cross 55 km

.

18.10.2017 - Nasz szkoła na Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych

       17 października reprezentacje dziewcząt i chłopców ze szkoły podstawowej i gimnazjum reprezentowały naszą szkołę w Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zawody odbyły się w Żninie, a zawodnicy mieli do pokonania 8:00 m (dz.) i 1000 m (chł.).
Nasze dziewczynki zarówno z SP jaki i PG zwyciężyły i zajęły I miejsce, ten sam sukces udało się też osiągnąć chłopcom ze szkoły podstawowej! Nad zawodnikami czuwali panowie: Marcin Cichowicz i Maciej Mazur.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w Bydgoszczy!

Tekst: Katarzyna Augustyniak
Foto: Marcin Cichowicz i Maciej Mazur

18.10.2017 - 16 października w dniu “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”

       16 października w dniu “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”o godzinie 12:00 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Przez 30 minut uczniowie i osobychętne wykonywały na fantomach cykl 30 uciśnięć i 2 wdechów (minimum 5 serii). Całą akcję udokumentowaliśmy nagraniem kamerą i zdjęciami - co w najbliższych dniach jako
dowód udziału będzie wysłane do Warszawy do sztabu Jurka Owsiaka. Tam na podstawie nagrań będzie przeliczona ilość fantomów oraz ilość osób biorących udział w biciu rekordu i następnie zostaną ogłoszone wyniki.
Dziękujemy WSZYSTKIM uczestnikom naszej szkoły za przystąpienie do akcji. Z niecierpliwościąbędziemy oczekiwać na wyniki.
Organizatorami akcji w szkole byli nauczyciele wychowania fizycznego.

Tekst i foto: Katarzyna Augustyniak

17.10.2017 -PODSUMOWANIE KAMPANII "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2017"

       Na apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło podsumowanie kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017". Szkolny koordynator kampanii - pani Helena Górna wręczyła nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach organizowanych w ramach kampanii oraz certyfikaty nauczycielom zaangażowanym w przeprowadzenie szkolnych działań kampanii.
Organizatorzy kampanii ZTU czyli Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z Poznania przyznało nagrody książkowe ośmiu uczniom z naszej szkoły, którzy wykonali prace na konkurs literacko-plastyczny "Na skrzydłach przyjaźni". Laureatami zostali:
Alicja Szczęsna (kl.VIIa)
Roksana Sikora (kl.IIIaG)
Marika Wojtasik (kl.IIaG)
Kornelia Kilichowska (kl.IIIaG)
Oliwia Natanek (kl.IIbG)
Patrycja Natanek (kl.VIIa)
Wiktoria Szymańska (kl.IIaG)
Martyna Grabianowska (IIaG)
Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie "Na skrzydłach przyjaźni" otrzymali od komisji szkolnej wyróżnienia w postaci kubków termicznych i chlebaków. Z klas IV-VII szkoły podstawowej byli to:
Wiktoria Wielgosz (kl.Vb)
Kinga Bąkowska (kl.VIIa)
Oliwia Wojtasik (kl.VIIa)
Paulina Wiśniewska (kl.VIb)
Weronika Adamska (kl.Vb)
Wiktoria Wajs (kl.Vb)
Dorota Kwiatkowska (kl.VIb)
Filip Murawski (kl.Vb)
Marcin Książkiewicz (kl.Vb)
Kacper Koc (kl.Vb)
Michał Kaźmierczak (kl.VIb)
Kacper Musielski (kl.Vb)
Remigiusz Jeździkowski (kl.VIa)
Tatiana Senger (kl.Vb)
Marika Woźniak (kl.Va)
Ewa Szczęsna (kl.Vb)
Alicja Sudoł (kl.Vb)
Aleksandra Pawełczak (kl.VIb).
Natomiast z gimnazjum nagrody otrzymali:
Krzysztof Kowalczewski (kl.IIIb)
Kinga Nowakowska (kl.IIIa)
Laura Mrówczyńska (kl.IIIb)
Patryk Murawski (kl.IIIb)
Patryk Przybylski (kl.IIIb)
Klaudia Brzuchalska (kl.IIIb)
Kinga Wendland (kl.IIb)
Kaja Wendland (kl.IIb)
Wiktoria Strzyż (kl.IIb)
Karol Hutek (kl.IIb)
Zuzanna Jakubowicz (kl.IIb)
Aleksandra Kranz (kl.IIb)
Aleksandra Banasik (kl.IIIa)
Martyna Kruzel (kl.IIIa)
Daria Wilk (kl.IIa)
Wiktoria Laskowska (kl.IIIa)
Weronika Pochylska (kl.IIIa)
Tomasz Adamczyk (kl.IIb)
Agnieszka Grajek (kl.IIa)
Alicja Strzemkowska (kl.IIb)
Olga Mazana (kl.IIa)
Michalina Janicka (kl.IIb)
Kinga Rosińska (kl.IIIb)
Jagoda Markowska (kl.IIa).
W ramach kampanii ZTU 2017 nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili w klasach czwartych Test sprawności fizycznej wg Zuchory. Najsprawniejszymi uczniami okazali się:
Wanessa Macioszek (kl.IVa)
Dawid Pilch (kl.IVa)
Oliwia Elmann (kl.IVb)
Alicja Gherke (kl.IVb)
Bartłomiej Chumeńczuk (kl.IVb)
Marcel Nowakowski (kl.IVb).
W nagrodę otrzymali oni termosiki. Życzymy im sukcesów w sporcie oraz utrzymania wysokiej formy fizycznej.

Tekst: K. Sulecka
Fotki: J. Mielcarzewicz

17.10.2017 - Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

       13 października odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowały klasy IIIa i IIIb gimnazjum pod czujnym okiem wychowawców – pani Beaty Jeździkowskiej i pana Marcina Cichowicza. Uczniowie w ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali dzień z życia naszej szkoły, wcielając się w role naszych nauczycieli. Następnie wręczyli kwiaty i złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły.
Na apelu nastąpiło również zaprzysiężenie nowego pocztu sztandarowego, w skład którego wchodzą – chorąży Jan Sytek (kl.VIb), asysta – Olga Rosińska (kl.VIa) i Patrycja Koczorowska (kl.VIb). Dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński podziękował ustępującemu pocztowi, w skład którego wchodzili – chorąży Kacper Strykowski, asysta – Marcelina Danelska i Alicja Genge (wszyscy z klasy VII szkoły podstawowej). Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a ich rodzice listy gratulacyjne.

Tekst: K. Sulecka
Fotki: J. Mielcarzewicz

16.10.2017 - Teatr Profilaktyczny "Kurtyna"

        10 października 2017 roku w ramach działań profilaktycznych odbyły się w naszej szkole trzy spektakle teatralne wystawione przez Teatr Profilaktyczny "Kurtyna" z Krakowa.
Dzieci z klas "0"- III SP obejrzały bajkę profilaktyczną pt. "Tu rządzi kot", uczniowie klas IV – VI spektakl "Kto jak nie ja", zaś siódmoklasiści oraz uczniowie klas II i III gimnazjum – "Labirynt".
Przedstawienia zapoznały uczniów z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia, wskazały dobre i złe strony Internetu, przestrzegały przed negatywnymi skutkami palenia papierosów, picia alkoholu, korzystania z dopalaczy czy narkotyków. Uczyły odpowiedzialności za podejmowane decyzje, kształciły poczucie asertywności  i umiejętności budowania relacji w oparciu o komunikat werbalny, a także podkreślały istotę szacunku do rówieśników, opiekunów i nauczycieli.
Spektakle odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tekst: D. Górna
Fotki: K. Sulecka

12.10.2017 - Cała polska bije rekord RK-O

        

11.10.2017 - Publikacja materiałów dydaktycznych przez Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku Kujawsko-Pomorski Przegląd Oświatowy „UczMy”.

        Po raz kolejny materiały dydaktyczne przygotowane przez nauczycielkę naszej szkoły mgr Adriannę Wierską zostały opublikowane w wydawanym przez Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku Kujawsko-Pomorski Przegląd Oświatowy „UczMy”. Tym razem jest to scenariusz inscenizacji „Wieczoru mitów”, który w ubiegłym roku szkolnym prezentowała klasa 4a – wychowankowie autorki.

1 2 3

03.10.2017 - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

        78 lat temu, w nocy z 26 na 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem.
Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej,
a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego.  Pod koniec 1944 r. Armia Krajowa liczyła niemal 400 tysięcy żołnierzy.
W naszej szkole uczciliśmy pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, wystawiając tablice z informacjami o tym ważnym wydarzeniu. Jesteśmy  wdzięczni i wyrażamy szacunek dla twórców
i  ofiarnych działaczy podziemnych struktur państwa Polskiego. Dziękujemy tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

27.09.2017 -Spotkanie z PGE SKRA BEŁCHATÓW

        19 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z wicemistrzami Polski siatkarzami PGE SKRA BEŁCHATÓW. Spotkanie odbyło się w Hali Sportowo – Widowiskowej ,,Łuczniczka” w Bydgoszczy. Wyjazd został zorganizowany przez policję w Żninie w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”. Uczniowie mieli okazję z bliska podpatrzeć na trening wicemistrzów Polski oraz mieli możliwość  zdobycia autografów zawodników m.in. Michała Winiarskiego, Mariusza Wlazłego, Grzegorza Łomacza, Nikolaya Pencheva, Srecko Lisinaca. W spotkaniu uczestniczył też policyjny Polfinek, który wspólnie z uczniami i zawodnikami pozował do zdjęć

 

16.09.2017 - Projekt pt. „Promowanie innowacyjnej edukacji poprzez nauczanie eksperymentalne uczniów i rozwój zainteresowań uczniów w kierunku przedmiotów językowych i technologii informacyjno – komunikacyjnej w Zespole Publicznych Szkół w Gąsawie”

        Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie, informuje, że w roku szkolnym 2017/2018 będziemy realizować projekt pt. „Promowanie innowacyjnej edukacji poprzez nauczanie eksperymentalne uczniów i rozwój zainteresowań uczniów w kierunku przedmiotów językowych i technologii informacyjno – komunikacyjnej w Zespole Publicznych Szkół w Gąsawie” (w nazwie projektu pojawia się Zespół Publicznych Szkół w Gąsawie, ponieważ dokumentacja do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu była składana w lipcu 2016 r.) realizowanego w partnerstwie przez Euro Innowacje sp. z o.o. (Beneficjent) w partnerstwie z Gminą Gąsawa (Partner).
Projekt uzyskał 2 pozycję na liście rankingowej na 65 złożonych (z tej liczby tylko 12 rozpatrzonych do realizacji) w ramach konkursu wniosków i uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 608.502,50 zł. Całkowita wartość zadania to kwota 646 582,50 zł
Projekt realizowany będzie do 30 czerwca 2018r w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, 10 Osi Priorytetowej „Innowacyjna edukacja”, Działania 10.2 „Kształcenie ogólne i zawodowe”, Poddziałania 10.2.2 „Kształcenie ogólne”.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych 350 uczniów poprzez zorganizowanie dodatkowych zajęć pozaszkolnych i pozalekcyjnych oraz doposażenie szkolnych pracowni przedmiotowych i TIK oraz podwyższenie kompetencji 40 nauczycieli.

Przewidziano następujące działania:

  1. Wyposażenie pracowni TIK oraz pracowni przedmiotowych dla szkoły podstawowej oraz szkoły gimnazjalnej w Gąsawie; (przyrodnicza, geograficzna, fizyczna, biologiczna, chemiczna, informatyczna oraz matematyczna)
  2. Podniesienie kompetencji 40 nauczycieli szkoły podstawowej oraz szkoły gimnazjalnej w Gąsawie w zakresie wykorzystywania metod eksperymentu naukowego w edukacji, korzystania z TIK oraz kształtowania umiejętności interpersonalnych i społecznych;
  3. Pozalekcyjne zajęcia dodatkowe dla 350 uczniów szkoły podstawowej
    i gimnazjalnej w Gąsawie ukierunkowane na rozwijanie kompetencji kluczowych, TIK i tworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu w zakresie przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki;
  4. Pozaszkolne zajęcia dodatkowe ukierunkowane na rozwijanie kompetencji kluczowych 270 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjalnej w Gąsawie;
  5. Doradztwo edukacyjno- zawodowe dla 30 uczniów szkoły gimnazjalnej w Gąsawie związane z wyborem dalszych kierunków kształcenia i uwzględniające potrzeby rynku pracy.
  6. Udział w zajęciach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu (6 wyjazdów).

Mam nadzieję, ze udział w projekcie przyniesie wiele satysfakcji, ale przede wszystkim wpłynie na szerszy rozwój naszych uczniów.

Jacek Superczyński

12.09.2017 - Wywiadówka dla rodziców klas II - III SP

        Dnia 13 września 2017 (środa) o godzinie 16:30 w placówce w Szelejewie odbędzie się wywiadówka dla rodziców klas II – III SP.
Spotkanie jedynek klasowych odbędzie się 14 września 2017 (czwartek) o godzinie 17:30 w sali nr 10 w Szkole Podstawowej w Gąsawie.

11.09.2017 - Wywiadówka dla rodziców klas IV - VII SP i II - III PG

        Dnia 14 września 2017 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka  dla rodziców klas IV – VIISP i II – III PG.
16:00 - zebranie rodziców uczniów klas sportowych w sali nr 6
16:30 - spotkanie rodziców z wychowawcami w klasach
17:30 - spotkanie dyrekcji z przedstawicielami klas I-VII SP i II - III PG ( tzw. „jedynki”)  w sali 10

06.09.2017 - Nowy plan lekcji

        Nowy plan lekcji na rok szkolny 2017/2018 dostępny w zakładce Plan lekcji

05.09.2017 - "Zakręcona akcja" - czyli zbiórka plastikowych nakrętek

        

05.09.2017 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

        4 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2017/2018.
W hali sportowej zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki, Przewodniczący Rady Gminy Gąsawa pan Mariusz Kazik oraz radny powiatowy pan Wojciech Szczęsny. Część oficjalna rozpoczęła się wejściem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrali wójt pan Błażej Łabędzki oraz dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński, którzy na nowy rok szkolny życzyli uczniom i nauczycielom zdrowia, wytrwałości oraz wielu sukcesów, a rodzicom - pociechy z dzieci oraz owocnej współpracy ze szkołą.
W dalszej części uroczystości przedstawiono i powitano w murach naszej szkoły pierwszoklasistów, których wychowawczyniami zostały panie - Renata Pieczyńska (kl.Ia) i Joanna Michalik (kl.Ib) oraz uczniów klas czwartych, których wychowawcami będą pan Marcin Jeździkowski (kl.IVa) i pani Aurelia Grajek (kl.IVb).
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego prowadziła Kinga Nowakowska z klasy IIIaG.

Tekst: p. K. Sulecka
Fotki: p. J. Mielcarzewicz

03.09.2017 -„Cóż tam, panie, w polityce?”, czyli Narodowe Czytanie „Wesela”… w Gąsawie.

        Czytaliśmy już m.in. „Pana Tadeusza”, „Lalkę” i „Quo vadis”. W tym roku przyszła kolej na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.Ideą Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości
Po raz kolejny Gąsawa wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które odbyło się w sobotę 2 września w budynku  Szkoły Podstawowej w Gąsawie.
Tego dnia ,  od godziny 9:00  do 11:00 w sali nr 1 czytaliśmy fragmenty „Wesela”. Organizatorkami spotkania były polonistki : Kamila Starczewska- Gładyś , Adrianna Wierska oraz Beata Jeździkowska . „ Gąsawskie Czytanie” rozpoczął dyrektor szkoły p. Jacek Superczyński, a potem w  bohaterów dramatu wcielali się uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum , a także mieszkańcy gminy Gąsawa.  Każdy mógł otrzymać pamiątkową pieczęć, którą z tej okazji otrzymaliśmy od Prezydenta Polski p. Andrzeja Dudy. Owo czytanie urozmaicone zostało fragmentami filmowej adaptacji „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dodatkowo można było obejrzeć wystawę poświęconą Wyspiańskiemu i magicznemu miastu jakim był i jest do dziś Kraków. To właśnie w Krakowie Wyspiański mieszkał i tworzył, a jego dzieła podkreślają magię tego miejsca.
Dziękujemy wszystkim , którzy poświęcili ostatnią wakacyjną sobotę , by wziąć udział w tej akcji czytelniczej .
W „dobie internetowej”  czytanie jest nadal  niezwykłą umiejętnością. Dzięki czytaniu człowiek rozwija swoją wyobraźnię, a bez wyobraźni ludzie funkcjonują źle …

Kto był i czytał może dziś powiedzieć :
„ … i ja tam byłem , film Wajdy obejrzałem i Jego „Wesele” czytałem …” .Tekst i zdjęcia B.Jeździkowska

29.08.2017 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla klas I–VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum

       Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla klas I–VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum odbędzie się dnia 4 września 2017 r. (poniedziałek) na hali sportowej w Gąsawie o godzinie 8:00.
Godz. 8:30 – spotkania w klasach
Godz. 9:30 – msza w Kościele w Gąsawie
Godz. 10:30 – odwozy we wszystkich kierunkach – wyjazd z przystanku przy szkole, następnie przystanek przy kościele.  
Dowozy tak samo jak w latach ubiegłych.

Rozkład jazdy autobusów w dniu 4 września 2017 r. (poniedziałek)
Dojazd do szkoły na godz. 8:00. Autobusy PKS kursują według rozkładu jazdy obowiązującego w poprzednim roku szkolnym.

I trasa:
Godawy                                             -           07:30
Łysinin                                               -           07:33
Komratowo                                        -           07:38
Łysinin                                               -           07:42
Łysinin, skrz.                                     -           07:43
Gąsawa                                              -           07:48

II trasa:
Złotniki                                              -           07:15
Marcinkowo Dolne                            -           07:20
Marcinkowo Górne                            -           07:35
Gąsawa                                              -           07:40

III trasa:
Gogółkowo                                        -           07:35
Biskupin                                             -           07:40
Gąsawa                                              -           07:44

IV trasa:
Nowa Wieś                                        -           06:45
Chomiąża Szlachecka                        -           06:49
Obudno                                              -           06:58
Laski Wielkie                                     -           07:04
Rozalinowo                                        -           07:10
Annowo                                             -           07:13
Ostrówce                                           -           07:15
Pniewy                                               -           07:17
Piastowo                                            -           07:21
Łysinin                                               -           07:27
Gąsawa                                              -           07:30

V trasa
Drewno                                              -           06:55
Oćwieka                                             -           07:00
Głowy                                                -           07:13
Szelejewo                                           -           07:20
Gąsawa                                              -           07:25

VI trasa
Ryszewko – Róża góra                      -           07:06
Szelejewo                                           -           07:11
Gąsawa                                              -           07:15

Odjazdy autobusów we wszystkich kierunkach o godz. 10:30 . Wyjazd z przystanku przy szkole, następnie przystanek przy kościele.

I trasa: Oćwieka, Bełki, Drewno,
II trasa: Biskupin, Gogółkowo, Godawy, Wenecja
III trasa: Złotniki, Marcinkowo Górne i Dolne
IV trasa: Szelejewo, Głowy, Ryszewko
V trasa: Pniewy, Ostrówce, Wiktorowo, Annowo, Rozalinowo, Laski Wielkie, Obudno.
VI trasa: Łysinin, Komratowo, Pisatowo, Laski Małe, Chomiąża Szlachecka, Nowawieś Pałucka.

Uczniowie ze Żnina i Rogowa przyjeżdżają i odjeżdżają autobusami liniowymi.

29.08.2017 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla klas „O” szkoły podstawowej

        Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla klas „O” szkoły podstawowej odbędzie się dnia 5 września 2017 r. (wtorek) w placówce oddziału przedszkolnego w Szelejewie o godzinie 9:30

28.08.2017 -„Narodowe czytanie” w Gąsawie …

       

 Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.
- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.
Do akcji , jak co roku, włącza się Gąsawa. Organizatorem na naszym terenie jest Szkoła Podstawowa im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie .  W godzinach 9:00 – 12:00 w sali nr 1 będziemy czytać fragmenty „Wesela” . Dodatkowo obejrzymy fragmenty filmowej adaptacji tego dramatu w reżyserii Andrzeja Wajdy. Każdy może otrzymać pamiątkową pieczęć , którą otrzymaliśmy od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy
( uczniowie mogą przyjść z zeszytami do języka polskiego) .  

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa, uczniów  do wspólnego czytania „Wesela”. Doceńmy piękną polszczyznę , dialog z tradycją. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać tę lekturę i przekonać się o tym , że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.

Spotkajmy się  2 września w SP w Gąsawie, ul. Leszka Białego 6.

                                                                                                          Zapraszamy
                                                                       Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP w Gąsawie 

22.08.2017 -Wykaz podręczników niefinansowanych przez szkołę w roku szkolnym 2017/2018

        podręczniki

25.07.2017 - Legitymacje dla klas VII

        Uczniów klasy VII w roku szkolnym 2017/2018 Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie prosimy o dostarczenie do sekretariatu do 18 sierpnia 2017 r. zdjęć legitymacyjnych w celu wystawienia nowych druków legitymacji.