Aktualności

22.06.2019 - Życzenia na wakacje!!!

        

Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania.
Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.
Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne SP im.Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie

22.06.2019 - Uroczyste zakończenie roku 2018/2019

            19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Po mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, społeczność szkolna, rodzice uczniów i zaproszeni goście zgromadzili się w hali sportowej naszej szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel podsumowujący minione dziesięć miesięcy nauki i pracy. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki, który wraz z dyrektorem szkoły panem Jackiem Superczyńskim wręczył świadectwa tegorocznym absolwentom - uczniom klasy ósmej szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum oraz świadectwa z wyróżnieniem uczniom wszystkich klas, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Na apelu ósmoklasiści i trzecioklasiści pożegnali się z murami naszej szkoły i złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Wyróżniono i nagrodzono także uczniów, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie gimnazjalnym, wykazali się stuprocentową frekwencją, uczniów aktywnie działających w Samorządzie Uczniowskim, gazetce szkolnej "Szpieg" i w radiowęźle oraz najaktywniejszych czytelników w szkole. Podczas apelu pożegnano także przechodzącą na emeryturę panią Krystynę Rymarkiewicz - pracownika obsługi naszej szkoły. Dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński pogratulował uczniom dobrych wyników uzyskanych w nauce i różnych konkursach, władzom gminy, rodzicom i nauczycielom podziękował za owocną współpracę, zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły, absolwentom szkoły życzył dobrych wyborów życiowych i sukcesów w dalszej edukacji, a wszystkim  zebranym - udanego i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

Tekst: K. Sulecka
Fotki: J. Mielcarzewicz

21.06.2019 -  Uroczyste pożegnanie uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum

            18 czerwca odbyło się naszej szkole uroczyste pożegnanie uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum. Na uroczystość zaproszeni zostali – dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji szkoły, rodzice uczniów oraz goście – Przewodniczący Rady Gminy Gąsawa pan Mariusz Kazik, Kierownik Referatu Oświaty, Sportu i Turystyki pan Karol Wrzesiński oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Karol Janicki. Uroczysta gala rozpoczęła się polonezem w wykonaniu tegorocznych absolwentów. Następnie po raz dziesiąty w dziejach naszej szkoły wręczone zostały „Gimnazjusy” czyli Statuetki Absolwenta Gimnazjum oraz po raz pierwszy „Laury” czyli Statuetki Absolwenta Szkoły Podstawowej. Otrzymali je uczniowie, którzy w znaczący sposób wpisali się w historię szkoły. Wyróżnienia przyznano w ośmiu kategoriach. Kapituła, w której skład weszli nauczyciele, pracownicy szkoły, a także uczniowie młodszych klas, wyłoniła nominowanych w każdej kategorii, a następnie wybrała zwycięzców. Laureatami „Gimnazjusów” i „Laurów” zostali: w kategorii NAJLEPSZY UCZEŃ – ALICJA SZCZĘSNA (kl.VIII) i AGNIESZKA GRAJEK (kl.IIIaG), w kategorii NAJWIĘKSZY SUKCES – ALICJA SZCZĘSNA (kl.VIII) i ALEKSANDRA KRANZ (kl.IIIbG), w kategorii NAJSOLIDNIEJSZY UCZEŃ – IZABELA BANASIK (kl.VIII) i JULIA GĘSICKA (kl.IIIbG), w kategorii TALENT ARTYSTYCZNY – ALICJA SZCZĘSNA (kl.VIII) i WERONIKA WINKLEWSKA (kl.IIIbG), w kategorii NAJLEPSZY SPORTOWIEC – wśród dziewcząt OLIWIA WOJTASIK (kl.VIII) i MICHALINA JANICKA (kl.IIIbG), wśród chłopców KACPER STRYKOWSKI (kl.VIII) i TOMASZ ADAMCZYK (kl.IIIbG), w kategorii SPOŁECZNIK ROKU – ALICJA SZCZĘSNA (kl.VIII) i ZUZANNA JAKUBOWICZ (kl.IIIbG), w kategorii NAJSYMPATYCZNIEJSZA UCZENNICA – MARCELINA DANELSKA (kl.VIII) i ZUZANNA JAKUBOWICZ (kl.IIIbG), NAJSYMPATYCZNIEJSZY UCZEŃ – KACPER STRYKOWSKI (kl.VIII) i DOMINIK STRYKOWSKI (kl.IIIaG), w kategorii NAJLEPSZA KOLEŻANKA – OLIWIA WOJTASIK (kl.VIII) i ZUZANNA JAKUBOWICZ (kl.IIIbG), NAJLEPSZY KOLEGA – KACPER SUBSTYK (kl.VIII) i DAWID MOLENDA (kl.IIIbG). W dalszej części uroczystości klasy podziękowały swoim wychowawcom – pani Kamili Starczewskiej-Gładyś (klasa VIII), pani Barbarze Kledzik (klasa IIIaG) oraz panu Sławomirowi Mazanemu (klasa IIIbG), a także wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły, którzy przez minione lata edukacji w naszej szkole dbali o ich wszechstronny rozwój i wychowanie. Pożegnanie tegorocznych absolwentów naszej szkoły przygotowali i prowadzili - Wiktoria Wajs i Ewa Szczęsna (obie z klasy VIb) oraz Olga Rosińska, Jakub Adamczyk i Remigiusz Jeździkowski (wszyscy z klasy VIIa) – pod czujnym okiem wicedyrektor szkoły pani Agnieszki Kulety. Galę uświetnili śpiewem – Mikołaj Piskorksi z klasy IVa, Szymon Pieczyński z klasy IVc oraz Alicja Grajek i Zofia Sytek z klasy VIa.

Tekst: Katarzyna Sulecka
Zdjęcia: Jacek Mielcarzewicz

19.06.2019 - Spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim

            Dnia 17 czerwca uczniowie klas czwartych i piątych mieli okazję poznać niezwykłego człowieka, którego pasją jest przyroda i jej filmowanie. Marcin Kostrzyński zafascynował dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach i ich życiu w lesie. Człowiek ten przez wiele lat swojego życia był aktywnie polującym myśliwym. Z wykształcenia leśnik. Po swych bliskich doświadczeniach z łowiectwem postanowił zamienić strzelbę na aparat fotograficzny. Filmuje dziką przyrodę. Tworzy unikalne materiały video o polskiej przyrodzie. Nagrania udostępnia bezpłatnie. Obecnie prowadzi na YouTube kanał „Marcin z lasu”, gdzie umieszcza unikalne zdjęcia i filmy rodzimej fauny. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała prowadzącego i pytała go o wiele rzeczy związanych z filmowaniem w rożnych warunkach. Dziękujemy panu Wojciechowi Szczęsnemu, który był inicjatorem tego spotkania.

Tekst: Anna Maciejewska
Zdjęcia: Agnieszka Adamczyk

05.06.2019 - Kolejna edycja "Zakręconej akcji"

            Kończy się rok szkolny 2018/2019, a wraz z nim kolejna edycja "Zakręconej akcji".  W tym roku zbieraliśmy nakrętki dla Wiktora z Jaroszewa i Maksymiliana ze Świnoujścia. Najaktywniejszymi zakrętkowiczami, którzy trzy razy i częściej w mijającym roku szkolnym dostarczyli do świetlicy nakrętki, okazali się:
Adam Jeździkowski (kl.IVa), Klaudia Substyk (kl.IVb), Oliwier Kubiak (kl.IVb), Fabian Breliński (kl.IVb), Jakub Gołuński (kl.IVb), Marta Wysocka (kl.IVc), Michalina Wesołowska (kl.IVc), Jagoda Strzyż (kl.IVc), Romana Margraf (kl.IVc), Hubert Borowski (kl.IVc), Alicja Ratajczyk (kl.Va), Nikola Berendt (kl.Va), Kalina Nowaczyk (kl.Va), Julia Zwolenkiewicz (kl.Va), Jagoda Kołodziejska (kl.Va), Szymon Wiehcetek (kl.Va), Kacper Koczorowski (kl.Va), Jagoda Flejter (kl.VIa), Iza Jakubowska (kl.Va), Alicja Sudoł (kl.VIb), Aneta Orzechowska (kl.VIb), Noemi Orzechowska (kl.VIb), Kacper Koc (kl.VIb), Marcin Książkiewicz (kl.VIb), Aleksandra Pawełczak (kl.VIIb), Paulina Wiśniewska (kl.VIIb), Kacper Zwolenkiewicz (kl.VIIb), Kinga Bąkowska (kl.VIIIa), Wiktoria Szymańska (kl.IIIaG) i Karol Hutek (kl.IIIbG).
Osoby te zostały nagrodzone pamiątkowymi imiennymi kubkami oraz dyplomami.
W imieniu rodziców niepełnosprawnych chłopców, dla których zbieraliśmy nakrętki, bardzo dziękuję za zaangażowanie wszystkim - uczniom, ich rodzicom i całym rodzinom, a także nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Liczę na Waszą zakrętkową aktywność w przyszłym roku szkolnym.
Organizator "Zakręconej akcji" - Katarzyna Sulecka

Tekst: K. Sulecka
Fotki: K. Sulecka i J. Mielcarzewicz

05.06.2019 - Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Mięcierzynie, które nosi bajeczną nazwę „Ptasi Ogród”

            28 maja 2019 r. grupa 7 uczniów naszej szkoły wraz z organizatorką tego przedsięwzięcia miała przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego w Mięcierzynie, które nosi bajeczną nazwę „Ptasi Ogród”. Czekało tam na nas sporo atrakcji, jak chociażby warsztaty pieczenia chleba, podczas których otrzymaliśmy cenne wskazówki dotyczące tajników idealnego wypieku. Gospodarze „Ptasiego Ogrodu” – państwo Hanna i Roman Bryl – przekazali nam niezwykłą historię jego powstania dołączając wiele niezwykle cennych informacji na temat hodowli ptaków egzotycznych, które później obejrzeliśmy. My także mieliśmy możliwość zaprezentować samych siebie. Opowieściom o życiu i planach na przyszłość nie było końca. Punktem kulminacyjnym wycieczki był wspólny posiłek z Gospodarzami. Trzeba podkreślić, że „Ptasi Ogród” urzekł nas niesamowitą atmosferą, na którą z całą pewnością miała wpływ znajdująca się w nim roślinność. Tamtego dnia od czasu do czasu padał uroczy deszczyk „kapuśniaczek”, a ożywiona jego drobnymi kropelkami przyroda zdawała się do nas – gości – przemawiać w swoim niepowtarzalnym języku. Swą urokliwość „Ptasi Ogród” niewątpliwie zawdzięcza państwu Bryl – ludziom pełnym pasji i wytrwałości, podkreślającym dobrodziejstwo bliskiego kontaktu z przyrodą, rozmiłowanym w egzotycznych ptakach i ceniącym tradycyjne sposoby obróbki żywności. Okruchy wspomnień z pobytu w „Ptasim Ogrodzie” zabraliśmy ze sobą, aby skrzętnie przechować je w naszej pamięci.

.

.

Teks i foto: Arletta Ciemnoczołowska

20.05.2019 - Trudności w działaniu dziennika elektronicznego w wersji mobilnej

            Szanowni Państwo.
Po wielu telefonach oraz ustnych informacjach dot. trudności w działaniu dziennika elektronicznego w wersji mobilnej, skierowałem do firmy Vulcan zapytanie. Poniżej wklejam otrzymaną dzisiaj odpowiedź.


Dyrektor szkoły
Jacek Superczyński

Szanowny Panie, problem z działaniem aplikacji mobilnej Dzienniczek+ jest nam znany i został już zgłoszony do Działu Produkcji. Aktualizacja naprawcza poprawiająca działanie aplikacji zostanie wprowadzona pod koniec maja. Do tego czasu proszę, by rodzice korzystali z dostępu do informacji o postępach dziecka poprzez witrynę komputerową UONET+. Po aktualizacji prawdopodobnie konieczne będzie odświeżenie danych w aplikacji, w związku z tym poniżej przesyłam informację w jaki sposób odświeżyć dane:

1. Otwieramy ustawiania w urządzeniu mobilnym (nie w aplikacji)
2. Wyszukujemy aplikacji Dzienniczek+.
3. Wyszukujemy opcji (są różne w zależności od oprogramowania i jego wersji) mogą występować jako: przechowywanie/pamięć/dane.
4. Otwieramy tę opcję i klikamy: wyczyść dane/wyczyść pamięć.
5. W tym momencie możemy ponownie zarejestrować urządzenie, zalogować się do aplikacji i włączyć ponownie powiadomienia.

W razie problemów z logowaniem na wersji komputerowej rodzice mogą skorzystać z porady zamieszczonej poniżej:

http://www.vulcan.edu.pl/vulcang_files/user/AABW/AABW-PDF/uonetplus/uonetplus_Logowanie-ucz-rodz.pdf
http://www.vulcan.edu.pl/vulcang_files/user/AABW/AABW-PDF/uonetplus/uonetplus_FAQ-logowanie.pdf

18.05.2019 - Dni otwarte - Żnin

            Starosta Żniński, Dyrektorzy Szkół oraz społeczność szkolna zapraszają uczniów klas III gimnazjum i uczniów klas VIII szkół podstawowych, ich nauczycieli i rodziców na "Drzwi otwarte", które odbędą się dnia 30 maja 2019 roku w godzinach od 9:00 do 16:00 w:


Link

18.05.2019 - Szkolny konkurs „Funkcje Językowe” w języku angielskim

            W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego odbył się szkolny konkurs „Funkcje Językowe” w języku angielskim (I. Lubawa) i niemieckim (W. Pilachowski). Trzeba było wykazać się umiejętnością zareagowania w określonych sytuacjach. Przykładowe pytania: Jak zamówisz filiżankę herbaty?, Jak zapytasz o pogodę?, Jak powiesz „To miło z Twojej strony”?, Jak poprosisz o zwrot pieniędzy w sklepie?, itp.  Uczniowie wykazali się dużą wiedzą w zakresie komunikacji. Mistrzem Funkcji Językowych w języku angielskim został Marcel Brzeziński z klasy ósmej, a wyróżnienia otrzymały: Olga Mazana z klasy III a oraz Alicja Szczęsna z klasy ósmej. Mistrzynią Funkcji Językowych w języku niemieckim została Jagoda Markowska z klasy III a, natomiast wyróżnienie otrzymała Agnieszka Grajek, również z klasy III a. Gratulujemy!

.

Nagrody: W. Pilachowski
Tekst i zdjęcie: I. Lubawa

18.05.2019 - Quiz z okazji Dnia Europy

            9 maja uczniowie klas IV-VIII i klas III gimnazjalnych naszej szkoły wzięli udział w quizie z okazji Dnia Europy. Quiz miał formę elektroniczną i sprawdzał wiedzę o Unii Europejskiej oraz znajomość flag krajów do niej należących. Z konkursowymi pytaniami najlepiej poradzili sobie reprezentanci klasy VIa – Jakub Adamczyk i Filip Nowicki, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu znaleźli się Jan Sytek i Kacper Zwolenkiewicz z klasy VIIb, a na trzecim Zuzanna Jakubowicz i Szymon Podwysocki z klasy IIIbG. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i chorągiewki Unii Europejskiej. Pomysłodawcami i organizatorami quizu byli – pani Aurelia Grajek, pani Katarzyna Sulecka i pan Paweł Wesołowski.

Tekst: K. Sulecka
Foto: K. Sulecka, J. Superczyński

18.05.2019 - Teatr profilaktyczny "Kurtyna"

            Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z najstarszym w Polsce Teatrem Profilaktycznym ,,Kurtyna” z Krakowa, którego działalność skupia się przede wszystkim na organizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno – profilaktycznych, a także warsztatów dla młodzieży, rodziców i nauczycieli. 7 maja 2019 roku, kolejny raz, gościliśmy krakowskich aktorów, którzy tym razem zaprezentowali się w dwóch spektaklach: ,,Ciamajda” – dla uczniów klas V – VI oraz ,,Więzy krwi” – dla uczniów klas starszych. Spektakle poruszały tematykę relacji w rodzinie, grupie rówieśniczej, wpływu grupy na jednostkę, konsekwencji wynikających z braku szacunku i tolerancji do drugiego człowieka. Dotykały problemów ryzykownych zachowań, podkreślały istotę dbałości o własne zdrowie psychiczne i fizyczne. W krótkim podsumowaniu, mającym miejsce po każdym przedstawieniu, aktorzy skłaniali widzów do refleksji na temat postaw młodych ludzi oraz rangi wartości w życiu każdego człowieka. Spektakle cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Mamy nadzieję, że wynikające z nich wartości wychowawczo – profilaktyczne będą stanowiły kodeks dalszego postępowania naszych wychowanków. Organizatorką działań profilaktycznych w szkole była pedagog Danuta Górna. Przedstawienia odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającej przy Urzędzie Gminy w Gąsawie.

Tekst: Danuta Górna
Zdjęcia: Agnieszka Kuleta

18.05.2019 - Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU

            7 maja zawitała do naszej szkoły Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU. Akademia realizuje zajęcia edukacyjne w wybranych szkołach podstawowych w całej Polsce. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości współczesnych zagrożeń oraz właściwego zachowania wobec nich, czyli szeroko pojęta edukacja w zakresie bezpieczeństwa.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawych zajęciach podzielonych na strefy: bezpiecznego ruchu i rozrywki, teatru, pierwszej pomocy, bezpiecznego dorastania i bezpiecznej sztafety. W strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki pokonywali na rowerach tor przeszkód, zapoznali się z techniką jazdy na segwayach - nowoczesnych urządzeniach
służących do poruszania się, a w miasteczku ruchu drogowego poznali podstawowe zasady ruchu drogowego. Jednakże największą atrakcją był symulator dachowania czyli urządzenie mające na celu realistyczne odwzorowanie sytuacji wypadkowej z dachowaniem samochodu - uczniowie zajmowali miejsce w symulatorze, zapinali pasy, a pojazd obracał się wokół własnej osi z bezpieczną prędkością. W strefie teatru młodzież obejrzała spektakl „Magiczne
drzwi”. Podczas przedstawienia poruszone były takie zagadnienia jak: stawianie granic, łamanie reguł, asertywność, Internet, dopalacze, adrenalina, mocne przeżycia, bezpieczeństwo w domu i na ulicy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu – wcielały się w aktorów oraz wspólnie z bohaterami opowieści starały się znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania i  problemy. W strefie pierwszej pomocy uczniowie uczestniczyli w pokazach udzielania pierwszej pomocy, w grach i zabawach z pierwszej pomocy, zajęciach plastycznych i integracyjnych oraz w zajęciach interaktywnych, podczas których zapoznali się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zasad udzielania pierwszej pomocy, filmami instruktażowymi prezentującymi pożądane zachowania w przypadku: ataku padaczki, zakrztuszenia, rany z ciałem obcym itp. W strefie bezpiecznego dorastania młodzież uczestniczyła w zajęciach z policjantem pod nazwą „100 pytań do…” - były to rozmowy policjanta z uczniami związane z tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Uczniowie mieli także możliwość przetestowania Alkogogli i  narkogogli - czyli symulatorów upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków, uświadamiających zagrożenie spowodowane używkami. W strefie bezpiecznej sztafety dzieci i młodzież mogła sprawdzić się nie tylko pod względem sprawnościowo- ruchowym, ale też z wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ogólnego, uczestnicząc w konkursach i quizach prowadzonych przez instruktorów Fundacji PZU i policjantów. Dzień z Akademią Bezpieczeństwa przyniósł wiele atrakcji i pozostawił wśród uczniów niezapomniane wrażenia.


Tekst: Katarzyna Sulecka
Foto: Agnieszka Kuleta, Katarzyna Sulecka

05.05.2019 - Wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie

            Dnia 8 maja 2019 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie.

PLAN WYWIADÓWKI:

05.05.2019 - Wywiadówka dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie

            Dnia 9 maja 2019 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie.

PLAN WYWIADÓWKI:  

18.04.2019 - Życzenia Świąteczne

           

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wiele radości, szczęścia, wszelakiego dobra, miłości i pokoju.
Życzą Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie.

22.03.2019 - Rekolekcje wielkopostne

            W dniach od 27 marca do 29 marca 2019 r. odbędą się rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie.

Godz. 10:00 – 11:15 klasy III gimnazjum klasy VI, VII, VIII szkoły podstawowej
Godz. 12:00 – 13:15 klasy I, II, III, IV, V szkoły podstawowej

Rozkład jazdy autobusów

22.03.2019 - Sportowe wakacje

           

09.02.2019 - PASJA BEZ IMITACJI

            6 lutego 2019r., w ramach działań profilaktycznych, odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie muzyczne. Tym razem przed szkolną publicznością zaprezentował się rodzinny duet PARTYZANT, który tworzą Krzysztof Toczko i jego syn – Mikołaj.
Krzysztof Toczko to światowej sławy gitarzysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w Cieszynie, muzyk współpracujący od wielu lat z grupą DŻEM, człowiek niezwykle utalentowany, który do perfekcji opanował trudną i widowiskową technikę tappingu oburęcznego, umożliwiającą mu granie na dwóch gitarach jednocześnie. Jego talent i umiejętności są doceniane przez rzesze wybitnych muzyków i znawców muzyki, którzy mówią, że: ,, Jest to człowiek, którego koniecznie trzeba posłuchać.”, ,, … człowiek, który ma dwa mózgi…’’, ,,…niezwykle oryginalny wirtuoz gitary…’’, a Zbigniew Hołdys nazywa go ,, Cooperfieldem gitary”.
Wiele pochlebnych opinii zbiera również, towarzyszący Krzysztofowi Toczce jego syn, Mikołaj, niezwykle utalentowany, z ogromnym potencjałem, wszechstronnością i możliwościami perkusista, od dziecka związany ze światem muzycznym. Podczas spotkania muzycy opowiedzieli o swojej drodze do kariery i wspólnym koncertowaniu. Zachęcali do rozwijania pasji w celu osiągnięcia akceptacji społecznej oraz przestrzegali przed zakrzywionym obrazem rzeczywistości, jaki powodują używki.
Wzajemne relacje ojca i syna dają przykład zgody, wspólnego dzielenia pasji i zacierają bariery, które coraz częściej powstają pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Występ duetu spotkał się z uznaniem szkolnej publiczności. Na pamiątkę spotkania artyści obdarowali młodzież autografami oraz zrobili  sobie z nią wspólne zdjęcie.
Organizatorką koncertu była pedagog – Danuta Górna, a odbył się on dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającej przy Urzędzie Gminy w Gąsawie.

Tekst: Danuta Górna
Zdjęcia: Danuta Górna i Katarzyna Sulecka

09.02.2019 - Wywiadówka dla uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie

            Dnia 14 lutego 2019 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie.
O godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych w sali nr 7, następnie zostaną omówione wyniki próbnych egzaminów gimnazjalnych (sala nr 7) i ósmoklasistów (sala nr 12).

05.02.2019 - Badania klas sportowych o profilu hokeja na trawie

            W dniu 10 stycznia br. odbył się kolejny termin badań morfofunkcjonalnych klas sportowych o profilu hokeja na trawie Uczniów Szkoły Podstawowej im Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie. Określono poziom stanu wytrenowania podstawowej właściwości w hokeju na trawie - wytrzymałości szybkościowej oraz jej składowych: szybkości biegowej i  wytrzymałości tlenowej oraz innych niezbędnych elementów wytrenowania. Ponadto, dokonano pomiarów wybranych wskaźników budowy i składu ciała dla zbadania prawidłowości rozwoju osobniczego badanych.
Wykonawcami był Zespół Badawczy Zakładu Teorii Sportu pod kierunkiem prof. AWF dr hab. Jana Konarskiego przy współpracy z Zakładem Metodyki Rekreacji reprezentowanym przez dr hab. Magdalenę Krzykała z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
W badaniach uczestniczyli również Dyplomanci, wśród których wyróżnić należy wielokrotne reprezentantki Polski w hokeju na trawie Paulę Sławińską oraz Magdalenę Solarek. Zespół Badawczy wspierany był przez Nauczycieli – Trenerów, na co dzień pracujących z Hokeistami.
Badania odbyły się w ramach projektu naukowo-badawczego realizowanego przez ww. pt.: „Status rozwoju biologicznego i dojrzałości polskiej młodzieży uprawiającej wybrane dyscypliny sportu. (Growth and Maturity Status of Polish Youth Athletes in Several Sports)” (Konarski, 2018). Głównym celem projektu jest zbadanie indywidualnego statusu rozwoju biologicznego i poziomu sprawności młodzieży uprawiającej wybrane dyscypliny sportu w ontogenezie, dla optymalizacji programów treningowych dostosowanych do zróżnicowanego tempa rozwoju oraz podjęcie działań mających zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji przeciążeniowych.

W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie, podczas którego omówione zostaną uzyskane wyniki, jak również przedstawiona zostanie koncepcja „Bio-banding” dotycząca organizacji zawodów w specjalnie zmienionej formule związanej z innym niż rocznikowym podziałem grających.  Jednym z głównych kryteriów przydziału do podgrup rozgrywkowych i/lub treningowych jest szacowana dorosła wysokość ciała. Rozpowszechnieniem tego systemu treningowo-startowego w Polsce, przy współpracy z partnerami z Anglii, Portugalii i USA, zajmuje się od dłuższego czasu prof. Jan Konarski, który działa na rzecz rozwoju hokeja na trawie od ponad 20 lat.
Bliższe szczegóły wkrótce. 

Tekst: dr Jan Konarski
Zdjęcia: Katarzyna Sulecka i Katarzyna Augustyniak

18.01.2019 - Próbny egzamin ósmoklasisty i  gimnazjalny

            W dniach 28 – 30 stycznia 2019r. (poniedziałek, wtorek, środa) klasa ósma oraz klasy trzecie Gimnazjum piszą próbny egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny.
Godziny lekcyjne w czasie egzaminu próbnego

Uczniowie, których autobusy odjeżdżają później mają obowiązek czekać na autobus w świetlicy. Zabronione jest przebywanie na terenie szkoły w czasie pisania egzaminów.

06.01.2019 - Wywiadówka dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie

            Dnia 10 stycznia 2019 r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie.

PLAN WYWIADÓWKI:  

05.01.2019 - Wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie

            Dnia 9 stycznia 2019 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie.

PLAN WYWIADÓWKI:

26.12.2018 - PODSUMOWANIE AKCJI „CHOINKA 2018”

            21 grudnia na świątecznym apelu nastąpiło podsumowanie Akcji „Choinka 2018”. Ta przedświąteczna akcja odbywa się w naszej szkole od 19 lat. Jej inicjatorką i główną organizatorką jest nauczycielka plastyki pani Katarzyna Kuchta-Tomaszewska. Akcja polega na wykonaniu przez uczniów szeregu świątecznych zadań. W tym roku należało wykonać stroik i ozdobę choinkową, zredagować życzenia świąteczne od klasy dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, a następnie ozdobić nimi drzwi swoich sal lekcyjnych, rozwiązać quiz o Bożym Narodzeniu, ustroić salę lekcyjną w świątecznym stylu (oceniane były choinki klasowe, okna i gazetki) oraz wykonać kolędę, pastorałkę lub świąteczną piosenkę. Poszczególne konkurencje były oceniane przez jury składające się z nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji szkoły.
W kategorii stroik I miejsce zdobyła Aleksandra Pawełczak z klasy VIIb, II miejsce zajęła Wiktoria Wielgosz z klasy VIb, a III – Gabriel Musiał z klasy IVc. W kategorii ozdoba choinkowa I miejsce zajęła Izabela Banasik (kl.VIIIa), II – Wiktor Ciemny (kl.IVb), a III – Oliwier Kubiak (kl.IVb). W quizie wiedzy o Bożym Narodzeniu zwyciężyli – Jan Sytek z klasy VIIb (I miejsce), Dominik Strykowski z klasy IIIaG (II miejsce) i Mikołaj Wojtaś z klasy Va (III miejsce).
W kategorii życzenia świąteczne wygrały klasy – VIIa i VIIIa, najładniej zdaniem jury choinki ustroiły klasy IVa i IVb, najładniejsze ozdoby na okna wykonały klasy Va i IIIbG, a najciekawsze gazetki świąteczne przygotowały klasy Va i VIIb. Natomiast kolędę lub piosenkę świąteczną najpiękniej zaśpiewały klasy IVc i Vb.
Na apelu podsumowano także świąteczne konkursy, które odbyły się w naszej szkole – konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy oraz konkurs wiedzy o Bożym Narodzeniu w Niemczech i w Polsce (ich organizatorem był pan Wojciech Pilachowski), konkurs „Mikołajkowy worek zakrętek” i na najciekawszą kartkę bożonarodzeniową (ich organizatorem była pani Katarzyna Sulecka) oraz konkurs „Moje drzewo genealogiczne” dla uczniów klas IV-tych (jego organizatorem była pani Katarzyna Kuchta-Tomaszewska).

Tekst: K. Sulecka
Fotki: J. Mielcarzewicz 

26.12.2018 - NAJCIEKAWSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA

            18 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą kartkę bożonarodzeniową, organizowanego w naszej szkole corocznie przed Świętami Bożego Narodzenia przez wychowawców świetlicy szkolnej. W tym roku na konkurs wpłynęło 68 prac. Kartki wykonane były różnymi technikami i przy użyciu różnorodnych materiałów – koralików, cekinów, brokatu, kleju z brokatem, wstążek, sznurka, kolorowych nici, wełny, tiulu, koronek, rafii, juty, płatków kosmetycznych, waty, filcu, kolorowych filcowych kulek, łupin orzechów włoskich, ozdobnego papieru, gazet, guzików, gotowych elementów z papieru, pianki i drewna, a także upieczonego piernika i żywych gałązek świerkowych. Przy wyborze zwycięskich prac jury – panie  Aleksandra Plucińska i Danuta Górna brało pod uwagę ciekawy pomysł i inwencję twórczą autorów, wkład pracy oraz samodzielność przy wykonaniu kartki, a także jej estetykę. Ze względu na dużą ilość konkursowych prac, a przede wszystkim ich piękno i niepowtarzalność jury miało ogromny problem podczas wyboru zwycięskich kartek.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Iwona Rozwarska (kl.VIa) i Alicja Sudoł (kl.VIb)
II miejsce – Wiktor Napierała (kl.Va) i Olga Rosińska (kl.VIIa)
III miejsce – Kacper Adamczyk (kl.IVb) i Kacper Szewczuk (kl.IVb)

Wyróżnienia otrzymali: Oliwier Kubiak (kl.IVb), Michalina Wesołowska (kl.IVc), Romana Margraf (kl.IVc), Gabriel Musiał (kl.IVc), Mikołaj Wojtaś (kl.Va), Szymon Wiechetek (kl.Va), Kacper Koczorowski (kl.Va), Marika Woźniak (kl.VIa), Sebastian Bereźnicki (kl.VIa), Aleksandra Pawełczak (kl.VIIb) i Aleksandra Kranz (kl.IIIbG). 

Wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym odbyło się 21 grudnia - podczas świątecznego apelu, a kartki wykonane na konkurs zostały rozesłane do osób i instytucji współpracujących z naszą szkołą oraz ozdobiły gazetkę w świetlicy. 

Tekst: Katarzyna Sulecka
Fotki: Aleksandra Plucińska

21.12.2018 - Zaproszenie

19.12.2018 - Plan dnia - piątek 21 grudnia 2018r.

18.12.2018 - „Der schönste Adventskalender” - konkurs plastyczno-językowy

            Od połowy listopada do 4 grudnia trwał szkolny konkurs z j. niemieckiego na najpiękniejszy kalendarz adwentowy.
    Zadaniem uczestników było wykonanie kalendarza adwentowego, zawierającego 24 okienka. Poszczególne okienka kalendarza powinny zawierać dowolne słowa lub zwroty w j. niemieckim związane ze Świętami Bożego Narodzenia. W konkursie wzięli udział uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, którzy mieli trzy tygodnie czasu na przygotowanie swojej pracy. Najpierw przemyśleli pomysł na kalendarz, a następnie z zapałem pracowali (indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych) nad wykonaniem swojego dzieła.
    Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni od pierwszego grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia i ma umilić on przede wszystkim dzieciom czas oczekiwania na Święta. Pomysł na niego pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteranów. Pierwszy znany kalendarz był wykonany ręcznie w 1851 roku. Najstarszy drukowany kalendarz adwentowy - Zegar Bożonarodzeniowy dla dzieci powstał w 1902 r. w ewangelickiej księgarni w Hamburgu. Za wynalazcę kalendarza adwentowego uznawany jest syn pastora, Gerhard Lang (1881-1974). Chociaż zwyczaj ten narodził się w Niemczech, to obecnie rozpowszechniony jest i kultywowany w wielu krajach na całym świecie. Kalendarz adwentowy składa się zazwyczaj z 24 okienek, kryjących jakąś słodką niespodziankę. Współczesne kalendarze adwentowe przybierają przeróżne kształty. Poza tymi dostępnymi w sklepach w postaci bombonierek z otwieranymi okienkami, najbardziej rozpowszechnione są te w postaci woreczków z naszytymi numerami poszczególnych dni, do których wkłada się słodkości. Można kupić również kalendarze adwentowe w bardzo ekskluzywnej postaci-drewnianych domków, których otwierane okiennice kryją w sobie łakocie i sceny Bożonarodzeniowe. Od kilku lat w internecie pojawiają się  kalendarze wirtualne, a najnowsza moda to kalendarze na komórkę. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią w ujęciu tematu konkursu, wykorzystując przy tym różne techniki plastyczne. Byliśmy mile zaskoczeni. Spośród wszystkich prac zostało wybranych 5 najciekawszych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas świątecznego apelu.

Tekst i foto: p. Wojciech Pilachowski

12.12.2018 - O prawach człowieka - inscenizacja klasy 6a

        10 grudnia minęło 70 lat od uchwalenia w Paryżu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Klasa 6a razem z wychowawczynią przygotowała z tej okazji apel pod hasłem „Prawa człowieka są ważne!”.
 Uczennice i uczniowie w scenkach opowiedzieli historię powstania tego znanego na całym świecie dokumentu oraz przypomnieli, jakie prawa chroniące każdą osobę zostały w nim zapisane.

Tekst: p. Adrianna Wierska
Foto: p. Adrianna Wierska i p. Katarzyna Sulecka

06.12.2018 - MIKOŁAJKOWY WOREK ZAKRĘTEK 2018

        6 grudnia nastąpił finał tegorocznej edycji konkursu „Mikołajkowy worek zakrętek” – na najcięższy worek plastikowych nakrętek. Jak co roku uczniowie nie zawiedli – uzbierali i dostarczyli do świetlicy ogromne ilości worków z zakrętkami. W sumie zebraliśmy 436,38 kg nakrętek!!!
Organizator konkursu pani Katarzyna Sulecka, w imieniu rodziców Wiktora z Jaroszewa i Maksymiliana ze Świnoujścia, dla których w tym roku zbieraliśmy zakrętki, bardzo dziękuje wszystkim klasom – uczniom oraz rodzicom i wychowawcom za aktywny udział w konkursie.
Ogłoszenie szczegółowych wyników konkursu i wręczenie nagród zwycięskim klasom nastąpi na apelu świątecznym, który odbędzie się 21 grudnia.

Tekst: K. Sulecka
Fotki: A. Plucińska i K. Sulecka

06.12.2018 - Mikołajki 2018

        6 grudnia w naszej szkole panowała mikołajkowa atmosfera. Uczniowie ubrali mikołajowe atrybuty – czerwone czapki, brody, okulary, opaski z reniferkami i mikołajkami. Do szkoły przybył także Mikołaj, który wraz ze swoimi pomocnicami obdarował wszystkich cukierkami.

Tekst: K. Sulecka
Zdjęcia: K. Sulecka, A. Strzemkowska i J. Superczyński

06.12.2018 - „Bóstwa greckie jak na dłoni” - wieczór mitów w klasie 5b

        Kolejny wieczór mitów w naszej szkole za nami. Tym razem w bogów i boginie wcielili się uczniowie oraz uczennice z klasy 5b. Opowiedzieli zaproszonym gościom o sprawach z Olimpu i jego okolic.
Po inscenizacji ochotnicy wzięli udział w konkursie „Jeden z dziesięciu” o tematyce mitologicznej. Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Krupińska, drugie – Lena Jagodzińska, a trzecie -Julia Natanek.
Imprezę zorganizowała pani Aurelia Grajek, wychowawczyni 5b, a scenariusz napisała pani Adrianna Wierska, która uczy w 5b języka polskiego.
O piękne stroje mitycznych postaci zatroszczyli się rodzice. Nie było wprawdzie nektaru i ambrozji, ale słodki poczęstunek dla gości oraz bóstw – tak.

Tekst i zdjęcia: p. Adrianna Wierska

23.11.2018 - Zmiana planu lekcji

        Zmiana planu lekcji od 26.11.2018r.

18.11.2018 - Zaproszenie - Warsztaty z cyklu "Igłą i nitką - haft pałucki"

        Zapraszam na kolejne Warsztaty z cyklu "Igłą i nitką - haft pałucki", które odbędą się we wtorek 27 listopada 2018 r. w sali "Stodoła" w Gąsawie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt do dnia 23 listopada 2018 r.

Arletta Ciemnoczołowska

12.11.2018 - Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

        W piątek 9 listopada odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku miały one wyjątkowy charakter ze względu na świętowanie 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich z terenu Gminy Gąsawa.
Uroczystości rozpoczęły się od „Konkursu Pieśni Patriotycznej” przygotowanego przez panią Katarzynę Kuchtę-Tomaszewską. W konkursie swoje talenty wokalne zaprezentowali uczniowie klas I-V szkoły podstawowej. Jury w składzie pani Teresa Bogdańska, pani Joanna Superczyńska oraz pani Katarzyna Sulecka nagrodziło: Michała Szulca (kl.Ia) oraz Szymona Pieczyńskiego (kl.IVc) – zajęli ex aequo I miejsce, Wiktorię Mrówczyńską (kl.IIa) i Wanessę Macioszek (kl.Va) – zajęły ex aequo II miejsce oraz Sandrę Serafin (kl.Ib), która zajęła III miejsce. Wyróżnienia otrzymali – Aleksander Reweziński (kl.IVb), Jagoda Strzyż (kl.IVc) oraz Zuzanna Szczepaniak, Marcelina Rychlewska, Lena Jagodzińska i Jakub Strzyż (wszyscy z klasy Vb).
Głównym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był uroczysty apel, który rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania przez zgromadzonych na hali hymnu państwowego. Apel swoją obecnością zaszczycili – wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki, przewodniczący Rady Gminy pan Mariusz Kazik, kierownik referatu Oświaty, Sportu i Turystyki pan Karol Wrzesiński, proboszcz gąsawskiej parafii ksiądz Piotr Gogolewski oraz słuchacze Gąsawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Piękne i wzruszające przedstawienie okolicznościowe pod tytułem „Pisk Białego Orła” przygotowały klasy – IIIa i IIIb gimnazjum pod czujnym okiem polonistki pani Beaty Jeździkowskiej oraz wychowawców – pani Barbary Kledzik i pana Sławomira Mazanego. Uczniowie zaprezentowali historię rodziny żyjącej w czasach zaborów. Pokazali odwagę i determinację Polaków, którzy opuszczali domy rodzinne, aby walczyć o wolność ojczyzny w powstaniach narodowych, przelewać za nią swoją krew, a nierzadko oddawać swoje życie. W przedstawieniu nie zabrakło recytacji wierszy oraz śpiewu piosenek
o tematyce patriotycznej i niepodległościowej.
Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki w swoim przemówieniu wyraził zachwyt nad obejrzaną inscenizacją, podkreślił jak szczególne dla każdego Polaka jest Narodowe Święto Niepodległości, jak ważne jest wyrażanie patriotyzmu i pielęgnowanie narodowych tradycji. Dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński podziękował występującym uczniom i ich opiekunom za przygotowanie przedstawienia, zaznaczył jak istotna dla narodu i kraju jest pamięć o historii, ludziach walczących o wolność naszej ojczyzny, a także zachęcił do godnego świętowania 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Głos zabrał również pan Henryk Figas, który opowiedział o losach swojego ojca Franciszka – powstańca wielkopolskiego pochodzącego z Annowa.
Na koniec apelu odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom facebookowego quizu zorganizowanego przez panią Katarzynę Sulecką i pana Pawła Wesołowskiego z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.Po nim dyrektor szkoły Jacek Superczyński oraz nauczycielki historii panie – Aurelia Grajek i Katarzyna Kuchta-Tomaszewska, autorki projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” finansowanego
przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, podziękowali mieszkańcom Gąsawy i okolic za przekazanie zdjęć na wystawę „Walczyli o niepodległość. Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919 z Gąsawy i okolic” zorganizowaną w ramach tego projektu i zaprosili do jej obejrzenia. Wystawę można oglądać w dni powszednie, w godzinach pracy szkoły, w sali nr 4.
Apel przebiegł w podniosłym nastroju, a biało-czerwone kotyliony na piersiach wszystkich uczniów, nauczycieli i przybyłych gości podkreślały rangę tego pięknego wydarzenia.

 

Tekst: K. Sulecka
Zdjęcia: J. Mielcarzewicz

10.11.2018 - Happening ,,Dzieci  przeciwko przemocy”

        8 listopada 2018r. odbył się happening ,,Dzieci  przeciwko przemocy”, będący formą protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji i przemocy  wobec dzieci.  Jego organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie.
Impreza, która odbyła się w gąsawskiej sali ,,Stodoła’’ zgromadziła przedstawicieli władz Gminy Gąsawa , Powiatowego   Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie oraz placówek oświatowych z gminy Gąsawa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas Va, Vb, VIII – zwycięzcy szkolnego konkursu na najciekawszą gazetkę na temat: ,,Przemoc boli”.
O godzinie 9.00 odbył się spektakl muzyczny,  profilaktyczno – edukacyjny, pt. ,,Audyt”, nawiązujący tematycznie do dzisiejszych obchodów, przygotowany przez Piotra Drążkiewicza – aktora Teatru Prób.
Następnie  głos zabrał Wójt Gminy Gąsawa – pan Błażej Łabędzki , który w swym wystąpieniu mówił
o sytuacji dzieci, ich prawach , a także obowiązkach jakie spoczywają  na rodzicach  i opiekunach.
Na zakończenie spotkania pan wójt  wręczył nagrody zwycięzcom konkursów przeprowadzonych
w  Przedszkolu  Samorządowym  i Szkole Podstawowej w Gąsawie, Szkole Podstawowej w Laskach Wielkich oraz Zespole  Szkól Niepublicznych w Gąsawie, ufundowane przez Urząd Gminy w Gąsawie.
Spośród uczniów naszej szkoły I miejsce zajęli ósmoklasiści, którzy jako nagrodę otrzymali  bon w wysokości  150 zł , II miejsce i bon w wysokości 100 zł zdobyli uczniowie klasy V a, zaś III i bon w wysokości  50 zł - uczniowie klasy Vb.
Po zakończeniu imprezy z pomarańczowymi balonikami z napisami: ,,Stop przemocy” oraz okolicznościowymi naklejkami i pomarańczowymi (kolor tegorocznej akcji) wstążeczkami wróciliśmy do szkoły.

Tekst i fotki: p. Danuta Górna

30.10.2018 - Warsztaty kulinarne

        Przez cały miesiąc październik b.r. odbywały się warsztaty kulinarne pt. ”Przysmaki kuchni tradycyjnej”. Wzięli w nich udział również uczniowie naszej szkoły. Korzystając z różnych przepisów przygotowaliśmy wyborne smakołyki, które potem wspólnie konsumowaliśmy. Dziękuję wszystkim uczestnikom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery!

Tekst: Arletta Ciemnoczołowska
Zdjęcia: Arletta Ciemnoczołowska, Ryszard Kwiatkowski

27.10.2018 - Wywiadówka dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej

        Dnia 14 listopada 2018 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie.

PLAN WYWIADÓWKI:  

27.10.2018 - Wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum

        Dnia 7 listopada 2018 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Publicznego Gimnazjum w Gąsawie.

PLAN WYWIADÓWKI:

25.10.2018 - Przedstawienia profilaktyczne

        16 października 2018r., w ramach działań  profilaktycznych, odbyły się w naszej szkole dwa spektakle teatralne, wystawione przez Teatr Profilaktyczny ,,Kurtyna” z Krakowa.  Uczniowie klas IV –VI obejrzeli przedstawienie pt. ,,Moja historia’’, zaś młodzież z klas VII –VIII i III gimnazjum ,,Wyzwanie”.  Spektakle poruszały aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani  naturalnej presji  środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Wymogi współczesności i zwiększające się tempo życia społecznego  stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami niezrealizowanej potrzeby akceptacji. Przedstawienia poszerzają wiedzę  na temat  zagrożeń czyhających na młodego człowieka, szkodliwości środków psychoaktywnych i alkoholu na ludzkie zdrowie i życie. Uczą, jak dbać o własne bezpieczeństwo  podczas korzystania  z portali  społecznościowych, a także wskazują metody przeciwdziałania cyberprzemocy. Spektakle poruszają również sprawę komunikacji interpersonalnej oraz umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami i zachowaniami agresywnymi.
Działania profilaktyczne odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych , działającej przy Urzędzie Gminy w Gąsawie, a organizatorką spotkań była pedagog – Danuta Górna.

Tekst: D. Górna
Zdjęcia: K. Sulecka

25.10.2018 - Europejski dzień języków

        26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Święto to zostało zainicjowane, aby tego dnia przypominać o wielojęzyczności i różnorodności kulturowej mieszkańców Europy. Jest ono okazją do zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka ułatwia znalezienie pracy i pomaga przedsiębiorstwom w rozwoju.
Hasło tegorocznego Europejskiego Dnia Języków: „Kultury języków, języki kultur” nawiązuje do potrzeby doskonalenia języka ojczystego i poznawania języków obcych, a także wskazuje na nierozerwalny związek między językiem i kulturą. To także przypomnienie, że w tym roku UE obchodzi Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Kolorowy wiatrak będący przewodnim motywem graficznym wydarzeń organizowanych z okazji EDJ symbolizuje językową wielobarwność naszego kontynentu.
Umiejętności językowe są nie tylko ważnym elementem edukacji ogólnej, ale także warunkiem rozwoju zawodowego każdego z nas i istotnym narzędziem integracji społecznej. Możliwość swobodnego przemieszczanie się osób – gdzie znajomość języków obcych jest kluczowa – to obok swobodnego przepływu towarów i usług jeden z największych atutów Unii Europejskiej.
W wielu krajach i miastach organizowane są różne wydarzenia mające na celu zwrócić uwagę na to wyjątkowe święto języków. W naszej szkole nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs na najciekawszy plakat promujący znajomość języków.  Plakaty należało wykonać na arkuszu brystolu, w dowolnej technice i przekazać nauczycielom języków. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia i przygotowali piękne plakaty promujące naukę języków obcych, wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Na plakatach pojawiły się przydatne informacje tzn. flagi państw, podstawowe zwroty w różnych językach europejskich itp. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli języków obcych przy ocenie prac brała pod uwagę trafność pomysłu, oryginalność jak też estetykę prac. Po obejrzeniu wszystkich prac komisja wybrała 3 najlepsze i przyznała 1 wyróżnienie. Pozostali autorzy prac również otrzymali nagrody.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I. Oliwia Rutkowska
II. Karolina Czekała i Dominik Strykowski
III. Dorota Kwiatkowska                                                                                                                
Wyróżnienie: Patrycja Koczorowska i Paulina Wiśniewska

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu.

Wasi „Językowcy”

Uczestnicy:
Aleksandra Pawełczak 7b
Jagoda Markowska 3a
Dorota Kwiatkowska 7b
Patrycja Koczorowska 7b
Paulina Wiśniewska 7b
Martyna Szara 7b
Kinga Bąkowska 8a
Karolina Czekała 3a
Dominik Strykowski 3a
Julia Zwolenkiewicz 5a
Alicja Sudoł 6b
Kacper Zwolenkiewicz 7b
Oliwia Rutkowska 5a
Maksymilian Grzechowiak 7b
Mateusz Mech 7b
Nikola Berendt 5a

Tekst: W. Pilachowski
Zdjęcia: I. Lubawa

17.10.2018 - Zaproszenie na warsztaty rozwijające sprawności manualne

        Zapraszam na warsztaty rozwijające sprawności manualne, które skierowane są do osób w każdym wieku. Zajęcia pt. "Igłą i nitką - haft pałucki" odbędą się w poniedziałek 29 października 2018 r. o godz. 15:00 w Sali "Stodoła" w Gąsawie. Koszt: 10 zł. Zapisy: p. Arletta Ciemnoczołowska

17.10.2018 - Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona

        12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona zorganizowane z okazji 30-lecia nadania szkole imienia Wandy Dobaczewskiej i 10-lecia ufundowania szkole sztandaru. Z tej okazji gościliśmy w szkole wnuczkę Wandy Dobaczewskiej panią Helenę Dobaczewską-Skonieczkę z mężem Janem. Spotkała się ona z uczniami, którym bardzo ciekawie opowiedziała o losach, życiu prywatnym i twórczości swojej babci.
Główną uroczystość, która odbyła się w hali sportowej, swoją obecnością oprócz państwa Skonieczków, zaszczycili – pani Barbara Filipiak autorka książki „Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska Droga do Żnina”, wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki, kierownik referatu Oświaty, Sportu i Turystyki pan Karol Wrzesiński, proboszcz gąsawskiej parafii ksiądz Piotr Gogolewski, były przewodniczący Rady Gminy pan Marek Maciejewski, byli dyrektorzy naszej szkoły - pani Wanda Maciejewska, pan Wojciech Putz i pan Walenty Mazany oraz emerytowani nauczyciele szkoły.
Apel prowadzili Alicja Szczęsna i Kacper Strykowski z klasy VIIIa oraz Zuzanna Jakubowicz z klasy IIIb gimnazjum. Część artystyczna rozpoczęła się od występu dzieci z klasy IIa , przygotowanych przez wychowawczynię panią Renatę Pieczyńską, które recytowały dla nauczycieli wierszyki i zaśpiewały dla nich piosenkę. Natomiast uczniowie z klasy VIIIa podziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły za trud nauczania, wychowania i opieki, złożyli im życzenia i obdarowali różami.
W dalszej części uroczystości zgromadzeni w hali obejrzeli inscenizację baśni Wandy Dobaczewskiej „Złota studzienka”, według scenariusza napisanego przez pana Pawła Wesołowskiego. Występ przygotowali uczniowie klasy VIIb pod czujnym okiem wychowawczyni pani Katarzyny Kuchty-Tomaszewskiej oraz polonistek pani Beaty Jeździkowskiej i pani Kamili Starczewskiej-Gładyś. Publiczność była pod wrażeniem pięknego przedstawienia i nagrodziła występujących gromkimi brawami.
Następnie dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński przedstawił historię nadania szkole imienia Wandy Dobaczewskiej oraz okoliczności uzyskania przez szkołę sztandaru. Wójt pan Błażej Łabędzki w swoim wystąpieniu złożył nauczycielom życzenia, pogratulował szkole jubileuszy i wręczył dyrektorowi szkoły z tej okazji pamiątkowy grawerton. Natomiast pani Helena Dobaczewska-Skonieczka podziękowała za zaproszenie i wspaniałą uroczystość, wyraziła zachwyt nad inscenizacją „Złotej studzienki” i przekazała na ręce dyrektora szkoły egzemplarz „Wierszy z żywego drzewa” swojego autorstwa oraz medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego, przyznany pośmiertnie Wandzie Dobaczewskiej przez Związek Literatów Polskich za zasługi dla kultury regionu Pomorza i Kujaw. Był to bardzo miły i wzruszający dla społeczności szkolnej moment.
Kolejnym punktem uroczystości było zaprzysiężenie nowego pocztu sztandarowego, w którego skład weszli Jakub Adamczyk z klasy VIa – chorąży oraz Zofia Sytek z klasy VIa i Alicja Sudoł z klasy VIb – asysta. Ustępujący poczet w składzie – Jan Sytek (kl.VIIb), Olga Rosińska (kl.VIIa) i Patrycja Koczorowska (kl.VIIb) otrzymał z rąk dyrektora szkoły pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe. Podziękowania otrzymali również rodzice tych uczniów.
Na apelu nastąpiło także podsumowanie konkursu plastycznego „Wanda Dobaczewska – życie i twórczość”, którego organizatorem była biblioteka szkolna oraz klasy VIIb i VIIIa wraz z wychowawczyniami. Zadaniem konkursowym dla uczniów klas I-III oraz IV-VI było wykonanie ilustracji do baśni Wandy Dobaczewskiej, natomiast uczniowie klas VII-VIII i III gimnazjum musieli przedstawić scenę z życia pisarki. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła praca Niny Czechorowskiej z klasy Ia, drugie ilustracja wykonana przez Lenę Kasprzyk z klasy IIa, a trzecie praca Moniki Tańskiej z klasy IIa. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zdobyła Aneta Orzechowska z klasy VIb, drugie – Adam Jeździkowski z klasy IVa, a trzecie Marika Woźniak z klasy VIa. W kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum pierwsze miejsce zajęła praca Alicji Szczęsnej z klasy VIIIa, drugie – Patrycji Natanek z klasy VIIIa, natomiast trzecie – Oliwii Natanek z klasy IIIb gimnazjum. Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyli – pani Helena Dobaczewska-Skonieczna, pani Barbara Filipiak, pan Paweł Wesołowski oraz dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Żninie – Wydział Promocji, Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa, pani Barbara Filipiak oraz Sklepik Uczniowski. W organizację apelu włączyli się również – pan Roman Szczęsny, który podarował brzózki wykorzystane w scenografii ”Złotej studzienki” oraz pan Wojciech Jakubowicz, który je przetransportował do szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystych obchodów Święta Patrona naszej szkoły.
Po apelu odbyło się spotkanie pani Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki i jej męża z gronem pedagogicznym i emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły.

Tekst: Katarzyna Sulecka
Zdjęcia: Katarzyna Sulecka i Jacek Mielcarzewicz

10.10.2018 - Mistrzostwa Szkoły w Indywidualnych Biegach Przełajowych

        4 października w naszej szkole, na boisku w Gąsawie zostały zorganizowane Mistrzostwa Szkoły w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Z każdej klasy szkoły podstawowej IV-VIII oraz III gimnazjum przez nauczycieli wf-u zostało wyznaczonych po osiem najlepszych osób - cztery dziewczyny i czworo chłopców.
Uczestnicy mieli do pokonania różne dystanse, w zależności od kategorii wiekowej. Grupa dziewcząt od IV-VI klasy oraz VII-VIII, III gimnazjum musiała przebiec 800m, a grupa chłopców z klas IV-VI, VII-VIII, a także III gim. - 1000m. Z rozmów uczniów wywnioskować było można wiele emocji, tj. stres, szczęście, nadzieję i wiele, wiele innych. Po ustawieniu się na start, usłyszeniu gwizdka ruszyli, emocje lekko opadły - w końcu musieli skupić się na jak najlepszym przebiegnięciu. Czasy były rozmaite, ale mam nadzieję, że każdy na swój sposób jest z siebie dumny.
Oto najlepsze wyniki:
- kategoria chłopców klasy IV-VI
 I Pilch Dawid 
 II Cichowicz Filip 
 III Danelski Maciej 
- kategoria dziewcząt klasy IV-VI
 I Orzechowska Noemi 
 II Sytek Zofia 
 III Orzechowska Aneta 
- kategoria chłopców klasy VII-VII, III gim.
 I Cichowicz Kamil 
 II Lebert Kewin
 III Jeździkowski Remigiusz
- kategoria dziewcząt klasy VII-VII, III gim.
 I Kaja Wendland
 II Aleksandra Kranz
 III Wiktoria Strzyż
Każdemu pragnę pogratulować wyniku. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś weźmiecie udział w takich zawodach. Dziękujemy za przybycie i uczestnictwo, jak i za zorganizowanie sportowej imprezy. 

Tekst i zdjęcia: Dorota Kwiatkowska (kl.VIIb)

08.10.2018 - Święto Patrona Szkoły

        W bieżącym roku mija 30 lat od nadania imienia oraz 10 lat od ufundowania sztandaru naszej szkole. W związku z tym dnia 12 października br .bardziej uroczyście będziemy obchodzić Święto Patrona

Plan dnia

  1. Lekcje od godziny 8:00-9:40,
  2. o godzinie 9:00 spotkanie przedstawicieli klas z wnukami Wandy Dobaczewskiej,
  3. o godzinie 10:00 apel na hali sportowejdla klas 0 –VIII szkoły podstawowej ·i III klas gimnazjum (uczniowie klas 0-III przyjeżdżają autobusami z Szelejewa)
  4. o godzinie 12:00 uczniowie klas IV-VIII SP i III GIM, którzy jedzą obiad zgłoszą się do sali nr 6, natomiast uczniowie klas 0-III SP otrzymają suchy prowiant od wychowawców,
  5. rozwozy we wszystkich kierunkach o godzinie 12:15.

W tym dniu obowiązuje strój galowy.

08.10.2018 - Szkolne wybory SU

         W minioną środę, 3 października, w Szkole Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019.
Cała akcja odbywała się tak, jak w latach poprzednich, w ramach programu „Samorządy Mają Głos” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
O stanowisko Przewodniczącego SU mogli ubiegać się uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmej klasy szkoły podstawowej. W tym roku kandydatami zostali uczniowie klasy 3b gimnazjum: Zuzanna Jakubowicz , Oliwia Natanek oraz Marcin Juchniewicz. Wybory poprzedziła kampania przedwyborcza. Kandydaci przywieszali plakaty, rozdawali ulotki i rozmawiali w uczniami.
W dniu wyborów od rana obowiązywała cisza wyborcza, a poszczególne klasy przychodziły do Sali nr 4, by tam podpisać listę i oddać swój głos. Głosowali również nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Nad przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Sandra Pierzyńska 
(przewodnicząca), Jakub Adamczyk (zastępca), Dorota Kwiatkowska (sekretarz) oraz członkowie: Wiktoria Szwarc, Kacper Koc, Oliwia Krawczyk, Alicja Sudoł, Dominika Karaszewska, a także opiekunka SU Beata Jeździkowska.
Wyniki  uczniowie poznali tego samego dnia. Najwięcej głosów zebrała Zuzanna Jakubowicz,
na drugim miejscu uplasował się Marcin Juchniewicz, a na trzecim – Oliwia Natanek.
W poniedziałek 8 października odbędzie się pierwsze spotkanie z przewodniczącą oraz osobami, chcącymi działać w Samorządzie Uczniowskim. 

\

Tekst i zdjęcia: Beata Jeździkowska

03.10.2018 - Dzień Chłopaka

         1 października w naszej szkole obchodzono Dzień Chłopaka. W tym roku szkolnym uroczystość z tej okazji przygotowała klasa IVc. Dziewczynki z tej klasy tydzień wcześniej zbierały do skrzyneczki życzenia dla chłopców. W tym dniu wszyscy chłopcy i panowie byli częstowani cukierkami. W każdej klasie dziewczęta przygotowały prezenty dla swoich kolegów. Był to dzień pełen zabaw, życzeń i słodkich upominków sprezentowanych przez dziewczyny dla wszystkich chłopaków z okazji ich święta. Wszystkim chłopcom zostały przekazane przez radiowęzeł życzenia:
"Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom. I tym małym i tym dużym: szczęścia, zdrowia, miłości, radości składają uczniowie z klasy 4c z wychowawcą".

Tekst i fotki: Katarzyna Tokarz

02.10.2018 - Biwak integracyjny klas czwartych

         W dniach 27-28.09.2018r. odbył się biwak integracyjny klas czwartych. Prawie wszyscy uczniowie tych klas wraz ze swoimi wychowawcami udali się do Chomiąży Szlacheckiej, do „Zielonej Szkoły”. Dla niektórych uczniów był to pierwszy taki wyjazd i pierwszy nocleg poza domem, dlatego biwak rozpoczął się od zebrania w świetlicy, gdzie został przedstawiony regulamin wyjazdu oraz od nauki ubierania pościeli :).
Następnie uczestnicy udali się do swoich pokoi i spróbowali swoich sił w powyższym zadaniu:) Przed obiadem biwakowicze udali się na spacer do lasu, gdzie każda klasa miała nazbierać jak najwięcej szyszek, z których później klasy utworzyły totemy.
Czas mijał na pracach w grupach, grze w piłkę nożną i zabawie na placu zabaw. O godzinie 18-tej rozpoczęło się ognisko, na które zaproszeni zostali rodzice, a które przygotowali chłopcy z panem Maciejem Mazurem. Przy kiełbaskach i smakołykach przygotowanych głównie przez mamy uczniów czas szybko mijał. A wieczorem odbyła się upragniona przez dziewczynki dyskoteka. Przy muzyce puszczanej przez pana Macieja wszyscy uczniowie świetnie się bawili i zintegrowali.
Następnego dnia pobudka, śniadanie przygotowane przez panie: Kasię, Ewelinę i Kasię, i wspólny spacer na zakończenie biwaku. Około 12-tej rodzice odebrali swoje pociechy.
Biwak uważamy za bardzo udany-wszyscy dobrze się bawili, nikt nie płakał, wszyscy cali i zdrowi wrócili do domów. Opiekunami na biwaku byli: pani Kasia Tokarz, pani Kasia Augustyniak, pani Ewelina i pan Maciej Mazur.

Tekst i foto: p. Katarzyna Augustyniak

28.09.2018 - Konkurs pn. ,,Ekologiczny edukator szkolny – I edycja 2018”

         Alicja Szczęsna z klasy 8a pozyskała dotację w formie grantu na przygotowanie pracy konkursowej w ramach konkursu pn. ,,Ekologiczny edukator szkolny – I edycja 2018” realizowanego w ramach projektu pn. ,,Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być… na zielonym!” w wysokości 650zł . Nauczycielem – koordynatorem została pani Anna Maciejewska, która czuwała nad prawidłowym wykorzystaniem grantu na cele związane z realizacją pracy konkursowej.
Alicja wraz ze swoją klasą przygotowała plakaty informacyjne o owadach zapylających oraz sposobach ich ochrony. Następnie wywiesiła je na szkolnym korytarzu, aby uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z ich treścią. Podsumowaniem działań było zorganizowanie quizu wiedzy o owadach dla uczniów naszej szkoły. W konkursie tym zwyciężyła Olga Rosińska (7a), drugie miejsce zajął Jan Sytek (7b) a trzecie Aleksandra Dyro (7a)  i Dorota Kwiatkowska (7b). Wyróżnienia zdobyli: Kacper Hutek (7a), Kacper Balcerzak, Kacper Zwolenkiewicz i Aleksandra Pawełczak z klasy 7b. Ponadto już przed wakacjami Alicja  założyła rabaty z roślinami miododajnymi, aby w ten sposób chronić owady zapylające.
Podjęte przez Alę działania na pewno poszerzyły wiedzę wśród uczniów i ich rodziców na temat owadów zapylających, ale przede wszystkim zwiększyły świadomość ekologiczną i mam nadzieję, że zachęciły do działania, aby wspomóc przyrodę. Wspólnie możemy dużo zdziałać. Bierzmy przykład z Alicji i w przyszłym roku posiejmy więcej roślin miododajnych.

27.09.2018 - Warsztaty kulinarne pt. "Smakołyki kuchni tradycyjnej"

      "Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej w Gąsawie na warsztaty kulinarne pt. "Smakołyki kuchni tradycyjnej", podczas których uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego upieczenia chleba, nauczą się, jak pasteryzować przetwory na zimę oraz przygotują danie oparte na starych tradycyjnych przepisach. Na zajęcia, które łączą mądrość i umiejętności starszego pokolenia z wigorem i ciekawością poznawczą młodzieży, zapraszamy przez cały miesiąc październik b. r. w poniedziałek i piątek o godz. 15:00 oraz w sobotę o godz. 10:00 do sali Koła Gospodyń przy sali "Stodoła" w Gąsawie. Warsztaty mają charakter pilotażowy i pokażą, jakie jest zainteresowanie uczniów naszej szkoły tego rodzaju zajęciami. Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do pani Arletty Ciemnoczołowskiej."

22.09.2018 - Opłaty za posiłki

      Od października 2018 r. wpłat za posiłki wydawane w stołówce Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawiemożna dokonywać przelewem na konto bankowe podane poniżej:

Szkoła Podstawowa im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie
ul. Leszka Białego 6, 88-410 Gąsawa
34 8181 0000 0010 7288 2000 0002.

W tytule przelewu należy wpisać:
imię i nazwisko, klasa ucznia korzystającej z posiłku oraz miesiąc za który dokonywana jest wpłata.

15.09.2018 - Dodatkowe kursy autobusów

      Od dnia 17 września 2018 r. (poniedziałek) o godzinie 15:30 spod szkoły w Gąsawie zostają uruchomione dodatkowe kursy w kierunku Drewna oraz Gogółkowa.

15.09.2018 - Narodowe czytanie w Szkole Podstawowej w Gąsawie

      Nasza szkoła co roku włącza się w akcję Narodowe czytanie. W minioną sobotę, sobotę 8 września, w przygotowanym w tym celu na dolnym holu kąciku czytelniczym, poznawaliśmy (dzieci i młodzież) lub przypominaliśmy sobie (dorośli) „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Chętni czytali na forum fragment powieści. Otrzymywali pamiątkową pieczątkę – niektórzy przynieśli swoje domowe egzemplarze „Przedwiośnia”, aby tam przybić pieczęć. Ciekawostek o autorze, jego życiu i twórczości, można było dowiedzieć się z przygotowanej z okazji Narodowego czytania gazetki-wystawy.
            Organizacją imprezy w szkole zajęły się panie uczące języka polskiego: Beata Jeździkowska, Kamila Starczewska-Gładyś i Adrianna Wierska.

Tekst i foto: A. Wierska

06.09.2018 - Czytanie narodowe

      

Dyrektor, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie serdecznie zapraszają na
NARODOWE CZYTANIE
połączone z wystawą twórczości
Stefana Żeromskiego, które odbędzie się8 września 2018 r. o godzinie 10:00w budynku
Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej     w Gąsawie
przy ulicy Leszka Białego 6

PATRONAT HONOROWY PARY PREZYDENCKIEJ

06.09.2018 - Wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klasy Publicznego Gimnazjum w Gąsawie

      Dnia 12 września 2018 r. (środa) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz III klasy Publicznego Gimnazjum w Gąsawie.
Na godzinę 16:30 zaplanowane jest spotkanie rodziców z wychowawcami w klasach, następnie o godzinie 17:30 spotkanie tzw.” jedynek” w sali nr 10.

06.09.2018 - Wywiadówka dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie

      Dnia 10 września 2018 r. (poniedziałek) odbędzie się wywiadówka dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Szelejewie.
Na godzinę 16:30 zaplanowane jest zebranie ogólne następnie spotkanie rodziców z wychowawcami klas.

04.09.2018 - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

      3 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019.
W hali sportowej zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycił Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki.
Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrali – wójt pan Błażej Łabędzki oraz dyrektor szkoły pan Jacek Superczyński, którzy na nowy rok szkolny życzyli uczniom i nauczycielom zdrowia, wytrwałości oraz wielu sukcesów, a rodzicom - pociechy z dzieci oraz owocnej współpracy ze szkołą. Chwilą ciszy uczczono przypadającą 1 września rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz pamięć dzieci i młodzieży, która oddała swe życie w obronie ojczyzny. Podczas uroczystości pożegnano także odchodzącą na emeryturę panią Irenę Najrzał, pełniącą w naszej szkole przez wiele lat funkcję intendenta.
W dalszej części apelu przedstawiono i powitano w murach naszej szkoły pierwszoklasistów, których wychowawczyniami zostały panie – Wanda Maciejewska (kl.Ia) i Danuta Zajączkowska (kl.Ib) oraz uczniów klas czwartych, których wychowawcami będą pan Maciej Mazur (kl.IVa), pani Katarzyna Augustyniak (kl.IVb) i pani Katarzyna Tokarz (kl.IVc).

Tekst: p. K. Sulecka
Fotki: p. J. Mielcarzewicz

30.08.2018 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU 2018/2019 - OGŁOSZENIE

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej  w Gąsawie informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 dla klas I–VIII szkoły podstawowej III gimnazjum odbędzie się dnia 3 września 2018 r. (poniedziałek) na hali sportowej w Gąsawie o godzinie 8:00.
            Godz. 8:30 – spotkania w klasach.
            Godz. 9:30 – msza w Kościele w Gąsawie
            Godz. 10:30 – odwozy we wszystkich kierunkach – wyjazd z przystanku przy szkole, następnie przystanek przy kościele.  
Dowozy tak samo jak w latach ubiegłych.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 dla klas „O” szkoły podstawowej odbędzie się dnia 4 września 2018 r. (wtorek) w placówce oddziału przedszkolnego w Szelejewie o godzinie 9:30.

 

Rozkład jazdy autobusów w dniu 3 września 2018 r. (poniedziałek)

Dojazd do szkoły na godz. 8:00. Autobusy PKS kursują według rozkładu jazdy obowiązującego w poprzednim roku szkolnym.
I trasa:
Godawy                                             -           07:30
Łysinin                                               -           07:33
Komratowo                                        -           07:38
Łysinin                                               -           07:42  
Łysinin, skrz.                                     -           07:43
Gąsawa                                              -           07:48                                 

II trasa:
Złotniki                                              -            07:15
Marcinkowo Dolne                            -            07:20
Marcinkowo Górne                            -           07:35
Gąsawa                                              -            07:40

III trasa:
Gogółkowo                                        -           07:35
Biskupin                                             -           07:40
Gąsawa                                              -           07:44

IV trasa:
Nowa Wieś                                        -           06:45
Chomiąża Szlachecka                        -           06:49
Obudno                                              -           06:58  
Laski Wielkie                                     -           07:04
Rozalinowo                                        -           07:10  
Annowo                                             -           07:13
Ostrówce                                           -           07:15
Pniewy                                               -           07:17
Piastowo                                            -           07:21
Łysinin                                               -           07:27
Gąsawa                                              -           07:30

V trasa                                              
Drewno                                              -           06:55
Oćwieka                                             -           07:00
Głowy                                                -           07:13
Szelejewo                                           -           07:20
Gąsawa                                              -           07:25

VI trasa
Ryszewko – Róża góra                      -           07:06
Szelejewo                                           -           07:11
Gąsawa                                              -           07:15

 

Odjazdy autobusów we wszystkich kierunkach o godz. 10:30 . Wyjazd z przystanku przy szkole, następnie przystanek przy kościele.

I trasa: Oćwieka, Bełki, Drewno,
II trasa: Biskupin, Gogółkowo, Godawy, Wenecja
III trasa: Złotniki, Marcinkowo Górne i Dolne
IV trasa: Szelejewo, Głowy, Ryszewko
V trasa: Pniewy, Ostrówce, Wiktorowo, Annowo, Rozalinowo, Laski Wielkie, Obudno.
VI trasa: Łysinin, Komratowo, Piastowo, Laski Małe, Chomiąża Szlachecka, Nowawieś Pałucka.
Uczniowie ze Żnina i Rogowa przyjeżdżają i odjeżdżają autobusami liniowymi.